Halep Saldırıları Esad’ın Sonunu Getirecek

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın, Halep’teki saldırıların Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın sonunu getireceğini ileri sürdüğü kaydediliyor. Panetta, eğer kendi halklarına böylesi trajik saldırılarda bulunmayı sürdürmeleri halinde, bu durumun Esad’ın sonunu getireceğini ifade etti.

ABD Savunma Bakanı, Esad’ın kendi halkına yaptıkları rejiminin sonunun açıkça geldiğini, tüm meşruiyetlerini kaybettiklerini belirtti. Panetta, rejimin devrilip devrilmeyeceğinin artık bir soru işareti olmaktan çıktığını, asıl sorunun rejimin ne zaman devrileceği olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü Valerie Amos, Suriye’nin Halep kentindeki çatışmalar nedeniyle son iki günde 200 bin kişinin mülteci durumuna düştüğünü belirtti. Amos, Halep, Şam ve diğer kentlerdeki çatışmaların ve bu çatışmalarda ağır silahlar kullanılmasının siviller üzerinde bırakacağı etkiden büyük kaygı duyduğunu, Halep’te iki ateş arasında sıkışıp kalan sivillerin sayısının bilinmediğini ifade eden BM yetkilisi, çoğu sivilin okullar ve kamu binalarına sığındığını bildirdi. Ayrıca kentte acilen içme suyu, yemek ve battaniyeye ihtiyaç duyulduğunu da belirtti.

Yardım örgütlerinin çatışmalar nedeniyle Halep’e girmekte zorlandığı ancak BM’ye bağlı bazı kurumlar ve Kızılay’ın sınırlı miktarda yardım ulaştırmayı başardıkları bildiriliyor. Halep’te silahlı muhalifler ve orduya bağlı birlikler arasındaki çatışmalar ise devam ediyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN, BBC)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...