Hamas: “İsrail Hata Yaptı”

Gilad Şalit takasında serbest bırakılan Filistinlilerden bazılarının sınır dışı edilmesine değinildi.

Gazze’deki yönetimin Başbakanı İsmail Haniye, İsrail’in serbest bırakılan bazı Filistinli mahkûmları, aralarında Türkiye’nin de olduğu başka ülkelere göndererek stratejik bir hata yaptığını söyledi.

Haniye, ”İsrail, bu Filistinlileri, yurt dışına göndererek stratejik bir hata yaptı. Bu sınır dışılar, onlara daha geniş ufuk açacaktır” dedi.

Serbest bırakılan mahkûmların da katıldığı bir toplantıda konuşan ve takasın sadece Gazze ya da ‘Hamas’ın evlatları’ ile sınırlı olmadığını, aynı zamanda Batı Şeria, Kudüs ve işgal altındaki Golan tepeleri ve tüm örgütleri kapsadığını dile getiren Haniye, bunun tüm Filistin için bir zafer olduğu yönündeki sözlerini tekrarladı.

İsrail ile varılan anlaşma sayesinde 2006 yılında kaçırılan asker Gilad Şalit’in serbest bırakılması karşılığında bin 27 Filistinli mahkûm veya tutuklunun salıverilmesi kararlaştırılmıştı.

477 kişilik ilk grup 18 Ekim’de serbest bırakılırken, geriye kalan 550 Filistinlinin de iki ay içinde salıverilmesi bekleniyor.

Serbest bırakılan Filistinlilerden büyük bir bölümü Gazze’ye gönderilirken, 40’ı Türkiye, Suriye ve Katar’a sınır dışı edilmişti.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...