Hırvatistan Müslümanları Müftüsü Hasanoviç, Kardeş Şehir Amasyada

Hırvatistan Müslümanları Müftüsü Aziz Hasanoviç çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla, Amasya Valisi Abdil Celil Öz’ü makamında ziyaret etti.

Vali Öz, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ile kardeş şehir olan Amasya’ya çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere gelen Hasanoviç ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Zagreb Din İşleri Başkanı Aziz Hasanoviç”in ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Abdil Celil Öz, “Balkanlarda, Hırvatistan’da daha öncesinde Yugoslavya’da, o bölgedeki Müslümanların köklü bir yaşayışı, birbirleri ile irtibatları vardı. Son dönemde bu irtibatlar biraz daha kuvvetlendi ve inşallah ilerleyen zamanlarda daha da güçlenerek devam eder. Biz böyle güzel bir memlekette sizleri misafir etmekten mutluluk duyuyoruz. Buradaki çalışmalarınızın hem memleketimiz için hem Amasya için hem de sizler için yararlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Hırvatistan’ın yüzde 1,8’ini Müslümanların oluşturduğunu, tüm Müslümanların ibadet konusunda tüm haklara ve özgürlüğe sahip olduğunu, 100 yıl önce İslam’ı tanıdığını kaydeden Hasanoviç ise sözlerine ek olarak şunları söyledi:

”Kurumsal anlamda İslam Birliği’nin Hırvatistan’daki varlığı da 100. yılını dolduruyor. Bu anlamda oldukça memnunuz. Hırvatistan hükümetiyle ülkedeki Müslümanların haklarının ve sorumluluklarının düzenlendiği bir anlaşmamız mevcut. Her zaman tıpkı Müslüman ülkelerindeki Hristiyan azınlıkların sorunlarında olduğu gibi Avrupa’daki Müslüman sorununun çözümüne yönelik modele de vurgu yapıyoruz. Bu nedenle Hırvatistan’da yaşayan Müslümanlar olarak bu haklara ve özgürlüklere sahip olduğumuz için her zaman Allah’a şükrediyoruz.”

İslami değerlerin Hırvatistan’da tanıtılması anlamında uğraşlar veren Hırvatistan Müslümanlarının Türkiye’den bir şeyler öğrendiğini de açıklamalarına ekleyen Hasanoviç’e aralarında Amasya Müftüsü İsmail İpek’in de katıldığı ziyaretin sonunda Vali Öz, üzerine Amasya’nın görünüşünün yansıtıldığı bir porselen hediye etti. Hasanoviç ise Öz’e, çeşitli kültürel yayınlardan oluşan paket takdiminde bulundu.

Tramvay Kazası ve Patlama

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de, iki tramvayın çarpışması sonucu 19 yolcu yaralandı.

Zagreb Elektronik Raylı Hatlar İdaresi’nden (ZET) alınan bilgiye göre, başkentteki Maksimirska Caddesi’nden geçen tramvay, önünde bulunan başka bir tramvaya çarptı.

Kazada, öndeki raylı araca çarpan tramvayın makinistinin de aralarında bulunduğu 19 kişi yaralandı. Yaralılar başkentteki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınırken, hayati tehlikesi bulunan yaralı olmadığı belirtildi.

İkinci Bir Patlama Daha

Tramvay kazasının ardından Zagreb’in Bologna semtinde bir otobüs durağının yakınında gecenin ilerleyen saatlerinde şiddetli bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi.

Zagreb Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Bologna’daki patlamada bir kişi yaralandı.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’in genelinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığını, şehrin en işlek caddelerinde özel polis birliklerinin bulunduğu ve birçok caddenin araç ve yaya trafiğine kapatıldığı gözlendi.

Hırvatistan İçişleri Bakanı Ranko Ostoyiç, önceki gün meydana gelen patlamanın bir terör saldırısı olmadığını açıklamıştı. Otobüs durağında meydana gelen patlamadan dolayı ise Hırvatistan İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

(Tuiç Akademi , AA , Haber7 )

TUİÇ-BALKAM

Gülşah ŞENGÜLER

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...