Hırvatistan ve Romanya İlişkileri Gelişiyor

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic Romanya’ya bir ziyarette bulundu ve bu ziyareti kapsamında Romanya Başbakanı Viorica Dancila tarafından Victoria Sarayı’nda, askeri bir tören eşliğinde karşılandı. İki ülkenin milli marşlarının okunduğu askeri törenin ardından başbakanlar, resmi delegelerin de katılımıyla görüşmelerde bulundu. Görüşmelerin ardından, başbakanların huzurunda, “Romanya Hükümeti ile Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Savunma ve Güvenlik Alanlarındaki İkili İş Birliğinin Güçlendirilmesi Konusunda Niyet Beyanı” imzalandı.

Hırvatistan Başbakanı Plenkovic, 2019 ve 2020 yılları arasıyla Romanya ve Hırvatistan’ın sırasıyla AB başkanlığı edeceğini ve iki ülke arasındaki ilişkinin savunma iş birliğinin güçlendirilmesiyle gerçekleşeceğini açıkladı. ”Zagreb ve Bükreş olarak Avrupa’nın dış politika sahnesinde, iş birliğimizin yoğunluğuna katkıda bulunacak olan uyum faktörleri olarak birlikte hareket edeceğiz.” sözleriyle de geleceğe yönelik ikili ilişkilerini ifade etti.

Plenkovic, uluslararası savunma, havacılık ve güvenlik fuarı olan ve Hırvatistan’dan da dokuz şirketin katıldığı, ” 2018 Karadeniz Savunma ve Havacılık Fuarı”na Hırvatistan Savunma Bakanı Damir Krsticevic ile katıldı. Romanya başbakanının yanı sıra Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ve Temsilciler Meclisi Başkanı Liviu Nicolae Dragnea ile de temaslarda bulundu.

Romanya, 2019 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı görevini üstlenecek ve başkanlık görevi 2019 yılının ikinci yarısı ile Finlandiya’ya ve daha sonra ise 2020 yılının ilk yarısında Hırvatistan’a geçecek. Konseyin 18 aylık dönemde ortak bir program hazırlayan ve ele alacağı konular ile başlıkları belirleyen bu üç ülke ”Trio” olarak adlandırılmaktadır.

1991 yılında bağımsız olan Hırvatistan’ın bağımsızlığı Romanya tarafından 1992 yılında tanındı ve birkaç ay içinde iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler başladı. Romanya 2007 yılında AB üyesi olurken, Hırvatistan 2013 yılında oldu. AB kapsamında çeşitli projelerde birlikte çalışan iki ülkenin genel olarak diplomatik ilişkiler iyi durumdadır ve son yıllarda siyasi ve ekonomik ilişkileri de gelişmiştir. İki ülke de NATO üyesidir.

Nuray KARAGÖZ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,001BeğenenlerBeğen
6,443TakipçilerTakip Et
8,620TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra ABD’nin Ortadoğu Politikasına Genel Bir Bakış

Özet Bu makale, İkinci Dünya Savaşı’ndan Obama yönetimine kadar geçen...