Hüsnü Mübarek Yargılanıyor

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in, yolsuzluk ve adam öldürme suçlamalarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması bugün yapıldı.

30 yıllık iktidarını, 18 gün süren ve 850 kişinin yaşamına mal olan halk ayaklanması sonucu 11 Şubat’ta bırakmak zorunda kalan Hüsnü Mübarek’in davası başladı. Duruşma salonundaki sanık kafesine, sedye üzerinde getirilen Mübarek, yatar durumda bulunduğu sedyeden kolunda serumla duruşmaya katıldı.

Mübarek, Kahire’deki polis akademisinde görülen davada, beyaz mahkûm elbisesi giymiş olarak bir kafes içinde yargılanıyor.

Duruşmada, Mübarek ve iki oğlu ile eski İçişleri Bakanı Habib El Adli yargılanıyor. Mübarek’in yargılanması Mısır genelinde ilgiyle izleniyor. Başkent Kahire’nin çeşitli yerlerine konulan dev ekranlardan duruşma görüntüleri yayımlanıyor.

Mübarek Suçlamaları Kabul Etmedi

Mübarek, yolsuzluk yaptığı ve göstericilerin öldürülmesinden sorumlu olduğu suçlamalarını reddetti. Mahkeme, sanık avukatlarının talebi üzerine, eski İçişleri Bakanı Habib El Adli ile Mübarek ve oğullarının davalarının, birleşik bir dava olmasına rağmen ayrı duruşmalarda görüleceğini açıkladı.

Hüsnü Mübarek ve oğullarıyla ilgili ikinci duruşmanın 15 Ağustos’ta görülmesine karar veren mahkeme, El Adli ile ilgili duruşmaya ise yarın, ilk duruşmanın yapıldığı Polis Akademileri salonunda devam edileceğini duyurdu.

Mübarek’in tedavi gördüğü hastane hakkında verdiği kararı da açıklayan mahkeme, Mübarek’in Şarm El Şeyh kentindeki hastaneye tekrar sevk edilmeyeceğini, tedavisinin bunun yerine, Kahire-İsmailiye yolunda bulunan ve devlete ait bir hastanede sürdürüleceğini bildirdi.  

Mahkeme Önü Karışık

Duruşma öncesinde hem Mübarek yanlıları hem de karşıtları mahkeme salonu yakınlarında toplandı. İki grup arasında zaman zaman arbede yaşanıyor.

Mısır’da devrimin sembolü olan Tahrir meydanında da polis geniş güvenlik önlemi alıyor.

Karşı karşıya kaldığı suçlamalar arasında göstericilere sert müdahale talimatını vermek ve iktidarını kullanarak malvarlığını artırmak var.

Yargılanma süreci Arap dünyası için kritik. Ayaklanma ve gösterilerle sarsılan diğer Arap ülkelerinin liderlerine de bir mesaj vermiş olacak.

Mübarek suçlu bulunursa idam cezası alabilir. Mısır’ın devrik liderinin iki oğlu Cemal ve Alaa ile eski içişleri bakanının da yargılanması bekleniyor.

11 Şubat’ta devrilen Mübarek, “Arap Baharı” başladığından bu yana Tunus lideri Zeynel Abidin Bin Ali’den sonra adalet önünde hesap veren ikinci lider.

 

(tuicakademi-CNN-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...