II. Uluslararası Komşuluk Sempozyumu Başvuruları Başladı

0
50

2012 Uluslararası Komşuluk Sempozyumu

“Arap Uyanışı Sonrası Güvenlik ve Demokrasi”

26 Haziran – 01 Temmuz 2012, Heybeliada

Sponsorlu

Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği’nin de ortakları arasında yer aldığı II. Uluslararası Komşuluk Sempozyumu (International Neighbourhood Symposium), Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES – Center for International and European Studies) öncülüğünde 26 Haziran – 01 Temmuz 2012 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirecektir. Bu seneki sempozyumun teması “Arap Uyanışı Sonrası Güvenlik ve Demokrasi” olarak belirlenmiştir.

Son zamanlarda Güney Akdeniz’de geçmişte bir örneğine rastlanmayan olaylar yaşanmaktadır. İran Yeşil Devrim’i, Tunus, Bahreyn, Mısır, Libya, Yemen ve Suriye ayaklanmalarıyla vatandaşlar sorgulanabilir bir hükümet anlayışını benimsemeye başladılar. Ekonomik refah, istihdam, kadın hakları, azınlık hakları ve en genel anlamda iyi yönetişim isteyen vatandaşlar sokağa inmekte ve taleplerinin karşılanması için gösteriler düzenlemektedirler. Güney Akdeniz ile karşılaştırıldığında benzer gelişmelerin yaşandığı Doğu Komşuları’na bakıldığında, aynı heyecanın ve desteğin sağlanamadığını gözlemlenirken, giderek artan enerji sorunu her iki bölgede de güvenlik kaygılarını arttırmaktadır. Demokratikleşme süreci kimi bölgelerde gittikçe derinleşirken kimi bölgelerde ise uygulamadan uzak bir kavram olarak var olamaya devam etmektedir. Bu olaylar karşısında NATO’nun muhtemel rolünü incelemek ve iş dünyasının yaşanan gelişmelere katkı sağlayabilecek bir gücü olup olmadığını tartışmak son derece yerinde bir yaklaşım olacaktır. Üzerinde durulan tüm bu konular Arizona Eyalet Üniversitesinden Profesör Benjamn Broome tarafından gerçekleştirilecek “Yapısal Diyalog Çalıştayları”nda detaylı olarak incelenecektir.

Uluslararası Komşuluk Sempozyumu, çok kültürlü ve disiplinlerarası bir ortamda, çalışma, diyalog ve iletişim forumu sağlayarak Doğu Komşuları ve Güney Akdeniz bölgelerinde karşılıklı etkileşim ve işbirliğini arttırmayı amaçlamaktadır. Sempozyumun hedef kitlesi başta Doğu Komşuları olmak üzere, Güney Akdeniz, Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelecek genç profesyoneller ve lisansüstü öğrencilerinden oluşmaktadır. Ayrıca, kamu diplomasi birimi, siyaset, gazetecilik ve iş dünyasından katılımcıların başvurularını da teşvik eden Sempozyum’a katılım için yaş aralığı 22-35’dir.

Birçok uluslararası kuruluşun işbirliği çerçevesinde düzenlenen Sempozyum, Black Sea Trust for Regional Cooperation, Harvard Üniversitesi Karadeniz Güvenlik Programı (Harvard Black Sea Security Program), Uluslararası İlişkiler Konseyi, Kadir Has Üniversitesi, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği, Center for Governance and Culture in Europe at the University of St. Gallen, European Studies Institute of Moscow State Institute of International Relations (MGIMO), Georgetown University School of Foreign Service in Qatar, International Institute for Peace, Vienna ve Open Ukraine Foundation gibi kurumlardan destek sağlamaktadır.

Sempozyumun dili İngilizce olup, son başvuru tarihi 15 Nisan 2012‘dir.

 

2012 International Neighbourhood Symposium Online Başvuru Formu

2012 International Neighbourhood Symposium Duyurusu

2012 International Neighbourhood Symposium Taslak Program

Başvuru formunu açmakta sorun yaşarsanız lütfen [email protected] adresine e-mail gönderiniz.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here