Independent gazetesi “Batı’nın ikiyüzlü tavrı”

Independent gazetesinin deneyimli Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, Arap dünyasındaki son olayları ele aldığı makalesinde “Batı’nın ikiyüzlü tavrına” dikkat çekti.

Fransız tarihi Daniel Linderberg’in bu hafta yaptığı açıklamayı doğru bulduğunu söyleyen Fisk, Linderberg’in “Gerçeği itiraf etmeliyiz. Çok sayıda entelektüel, derinlerde bir yerlerde Arap halkının yaradılıştan geri olduğunu düşünüyor.” şeklindeki sözlerini aktardı. Bunun çok doğru olduğunu ve tüm Müslüman dünyasıyla ilgili hissettiklerimiz bu şekilde” olduğunu söyledi.

Türkiye En Mükemmel Karışım

Fisk, Türkiye için ”bugün İslam ve demokrasisinin Orta Doğu’da bulabileceğiniz en mükemmel karışımı” adlandırdı. Batılı ülkelerin iki yüzlü tutumunu şu sözleriyle anlattı:

“Buna karşın olan Türkiye’nin kendisi Avrupa Birliği’ne girip, Batılı uygarlığımızı paylaşmak istediğinde, umutsuzca, ne kadar ırkçı olduğuna bakmadan, Türkiye’nin tam üyeliğini önleyecek çareler arıyoruz. Bir başka deyişle, bizden uzak oldukları sürece, bizim gibi olmalarını istiyoruz.”

“Bizim gibi olmak isteyip, Avrupa’yı işgal etmek istemediklerini kanıtladıklarındaysa, başlarına bir başka Amerika’da eğitim görmüş general getirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” ifadelerini kullanan Fisk, “Tıpkı, Türk parlamentosu Amerikan birliklerinin Irak’ı Türkiye’nin güneyinden geçerek işgalini reddettiğinde, Paul Wolfowitz’in ‘Generallerin buna söyleyeceği bir şey yok mu?’ diye sorması gibi.” diye de sözlerine ekledi.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...