İngiltere’den İskoçya’ya “GİTME” Çağrısı

İskoçya’nın Birleşik Krallıktan’tan ayrılmaması için “Birlikte Daha İyiyiz” kampanyası başlatılıyor. İskoç Ulusal Partisi’nin lideri Alex Salmond kampanyaya liderlik ediyor.

İngiltere’nin İşçi Partili milletvekili Alistar Darling’in bugün başlattığı kampanyada, İskoçya’nın Birleşik Krallıktan ayrılmaması gerektiği savunuluyor. Bu kampanyaya, Muhafazakar Parti, Liberal Demokrat Partisi ve İşçi Partisi de destek veriyor. Darling, İskoçyanın Birleşik Krallıkla birlikte kültürel ve ekonomik olarak daha güçlü oluğunu ifade ediyor. Bu konuyla ilgili olarak, İngiltere Başbakanı David Cameron’un “İskoçya ile birlikte daha güçlüyüz, ayrı olduğumuzda daha güçsüz oluruz” dediği de biliniyor.

İskoç Hükümeti, 2014 yılının sonbaharında bağımsızlık konusunda referanduma gitmek istiyor ancak Londra, yasal yetkisi olmadan İskoçya’nın referanduma gidemeyeceğini öne sürüyor. Hükümet “referandum için bağımsızlığa evet” kampanyasına geçen ay başlamıştı. Konuya ilişkin süreç devam etmekle birlikte, bu anlaşmazlığın mahkemede nihayete varacağı belirtiliyor.

Kampanyanın, yapılacak referandumdan oldukça önce başlatılması Londra’da endişeye sebep oldu. SNP (İskoç Ulusal Partisi) lideri, referandumu İskoçların İngilizleri yendiği Bannackburn savaşının 700. yıldönümü olan 2014’de yaparak milliyetçi çevrelerin desteğini almayı umuyor. Londra ile birlikten yana olanlar ise referandumun bir an önce yapılması görüşünde.

Bu kampanyanın geçmişine indiğimizde, bağımsızlık hareketlerinin, 6 Mayıs 1999’da İskoçya ve Galler’de yapılan seçimler sonrasında başladığını ve İngiltere yeni bir döneme girdiğini görüyoruz. İngiliz demokrasisinde yüzyıllar sonra yapılan ilk büyük değişim olarak tarihe damgasını vuran bu parlamento seçimleri, iki bölgenin kendi geleceklerine ve kaderlerine karar vermeleri olarak nitelendirilmişti.

(Tuiçakademi, Dünya Bülteni, Zaman)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ AKADEMİ GÖNÜLLÜ EDİTÖR ÇAĞRISI

  TUİÇ Akademi ekibi olarak gönüllülük esaslı devam ettirmekte olduğumuz...

Diplomasi Akademisi Raporu

4 - 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4 haftalık...

La Belle Verte (1996)

Yapım Adı: La Belle Verte Yapım: 1996 / Fransa Yönetmen: Coline...

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...