Irak Başbakanı İbadi: Kerkük’te Kürt Bayrağını İndirin.

0
77

 Irak Başbakanı Haydar İbadi, Kerkük kent yetkililerine ulusal birlik çağrısı yaparak kente çekilen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının indirilmesini istedi. İbadi, bir çok farklı etnik ve dini toplumun birarada yaşadığı Kerkük’de  halka barış içinde ve birarada yaşama çağrısı yaptı.

 Kerkük’ün yerel yönetimini oluşturan il meclisi’nin 28 Mart’ta kentteki resmi binalara Irak federal bayrağının yanısıra Kürdistan bölgesi bayrağını çekme kararını onayladığı biliniyor.

 Teklifin görüşüldüğü oturumu Kerkük il meclisinde yer alan 16 Arap ve Türkmen temsilci boykot etme kararı almıştı.

 Başbakan İbadi devlet televizyonundan yayımlanan haftalık basın toplantısında Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’e bayrağı indirmesine yönelik çağrı  yaptı ve “Ben bütün Iraklıların başbakanı, siz Kerkük’ün valisisiniz. Bir gruptan yana taraf tutar ve sırtınızı diğer gruplara çevirirseniz bu bir başarı değildir” diye konuştu.

Sponsorlu

 Başbakan İbadi ayrıca bu kararı reddetmelerinin nedeni olarak  kentte bir çok ulus, etnik köken, din ve mezhepten toplumun birlikte yaşadığını vurgulayarak  Kentin Irak’ta ve bölgede farklılıklarla bir arada yaşamanın örneği olmasını istedikleri için bu tek yanlı kararı reddettiklerini kabul etmeyeceklerini açıkladı.

 İbadi bütün Iraklıların IŞİD’e karşı birlikte mücadele ettiğini söyledi ve şu an birliğe her zamankinden daha çok ihtiyaclarının olduklarını yineledi.

Selen Ebru Tandırcı – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here