Irak’ta Dehşetin Bilançosu: 35 Yaralı

İçişleri Bakanlığı yetkilisi General Kassem Atta, nüfus hüviyet kartı verilen bir resmi büro ve belediye binasına eşzamanlı olarak yapılan, biri bomba yüklü araçla, diğeri bombalı saldırılarda 35 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Iraklı yetkililer, biri araca yerleştirilmiş iki bombanın başkentin 20 kilometre kuzeyindeki Taci kasabasında patlatıldığını açıkladı. Patlamada otuza yakın kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Öte yandan, El Kaide’nin Mağrip Kolu (Akmi) tarafından Moritanya’da bir askeri üsse saldırı düzenlendiği bildirildi. Saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu kaydedilen bilgiler arasında.

İki gün önce de Irak polisleri ve askerlerini hedef alan bir dizi saldırıda en az sekiz kişi ölmüştü. Çok sıkı korunan Yeşil Bölgede ise zaman zaman yapılan saldırılar oluyor. Irak’ta şiddet olayları 2006-2007 yılları arasında doruğuna çıkan mezhep çatışmalarından sonra oldukça azalmış bulunuyor. Ancak Sünni ve Şii militan gruplar, daha çok Irak güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarına devam ediyor.

 

(tuicakademi — voanews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...