Irak’ta Kanlı Gün

Ramazan ayında tüm Müslümanlar barışı ararken Ortadoğu gibi Müslümanların yaşadığı bölgelerden gelen haberler can acıtıyor. Irak’ta son yılların en büyük bombalı saldırıları düzenleniyor.

Bugün, Irak’ın birçok bölgesinden şiddetli patlamalar duyuldu. Irak’ın Kerkük şehrinde bomba yüklü dört araçla düzenlenen saldırılarda 5 kişinin öldüğü, 19 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Yakın bir bölgede düzenlenen saldırıda ise 10 polis hayatını kaybetti. Kerkük dışında başkent Bağdat, Saadiye, Han Beni Saad,  Duluiye ve Taji’de ask ve Tuz Hurmatu kentlerinde bombalı saldırılar düzenlendi. Duluiye ve Taji’de askeri üsse düzenlenen saldırılarda en az 7 kişinin öldürüldüğü bildirildi. Şiilerin yoğunlukta olduğu Sadr bölgesinde ise 2 araca yüklenen bombaların patlaması sonucunda 16 kişi öldü, 73 kişi de yaralandı.

Dün de Bağdat’ın güneyindeki Mahmudiye ve Madain’de iftardan sonra düzenlenen iki bombalı saldırıda 20 kişi ölmüş, 80 kişi yaralanmıştı. Geçtiğimiz ay yaşanan saldırılarda ise  237 kişi hayatını kaybetmiş, 603 kişi yaralanmıştı. Geçen ay ise, Amerikan askerlerinin ülkeyi terk ettiğinden beri en fazla kaybın yaşandığı ay olmuştu.

(TUİÇ Akademi, Ntvhaber)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...