İran ile Gelecek Müzakereler İstanbul’da Yapılacak

İran ile P5+1 ülkeleri arasında nükleer müzakerelerdeki bir sonraki durak İstanbul’da olacak. Rusya’nın başkenti Moskova’daki üst düzey görüşmeler askıya alındı. Ancak taraflara bağlı uzmanların teknik konuları görüşmek üzere 3 Temmuz’da İstanbul’da olacağı belirtildi.

İran’ın nükleer programı konusunda Moskova’da yapılan müzakerelerde ilerleme yapılamadan sona erdi. İran’ın nükleer müzakerecisi Said Celili ise, Moskova’daki görüşmelerin bugüne kadar ki en gerçekçi görüşme olduğunu kaydetti.

Müzakerede İran’ı temsil eden uzmanlar Amerika ve Fransa tarafından uygulanan yaptırımların hafifletilmesi istedi. Bu yaptırımın hafifletilmesi karşılığında İran’ın uranyumu %20 seviyesinde zenginleştirmeyeceği belirtildi.

İran heyeti görüşmelerde bir sonuca varılabilmesi için ayrıntılı öneriler hazırladıklarını ancak Batılı ülkelerin bunu reddettiğini savundu. Batılı yetkililer ise İran’ın istediklerini “Durdur, kapat ve elindekileri gönder” şeklinde tanımladı.

“Nükleer enerji faaliyetlerinden dolayı faaliyetlerinden dolayı tehdit edilmesiyle ilgili bir soruyu cevaplayan Ahmedinejad, “Nükleer konu, İran’a karşı olan zorba güçlerin kullandıkları bahanelerden sadece biri. Onlar gerçekte İran’ın ideallerine, varlığına ve duruşuna karşılar. Bir şekilde İran’ın gelişmesi ve kalkınması önünde durmak istiyorlar’’ ifadesini kullandı.

 İslam Devrim Muhafızları Vekili ise, ekonomik yaptırımların sadece İran’da değil dünyanın diğer bölgelerinde de söz konusu olduğunu açıkladı ve ayrıca İran’ın iradesinden dolayı dünya ekonomisinin de yavaşladığına dikkatleri çekti.

(Son dakika, Dünya Bülteni, Mehr news)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...