İran Muhalefet Liderleri Musavi ve Kerrubi Tutuklandı

0
85

İran muhalefet liderleri Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi güvenlik güçleri tarafından evlerinden alındı.

Mehdi Kerrubi’nin oğlu ” Babamın alındığını duydum ancak nereye götürüldüğünü bilmiyorum” dedi.

Sponsorlu

Musavi’ye yakınlığı ile bilinen bir siteye göre muhalif liderler Tahran’daki Haşmetiye cezaevine nakledildi. İran ise haberi inkâr etti.

Yarı resmi Fars haber ajansı, liderlerin tutuklandığı haberinin inkâr edildiğine yönelik adı anılmayan İranlı devlet memurunu işaret gösterdi.

İranlı devlet memuru, ” İki muhalefet lideri de halen ev hapsindeler ve irtibat kurmaları kısıtlanmıştır” dedi.

Musavi ve Kerrubi, Tunus ve Mısır’daki son ayaklanmalar ışığı altında İran’da gösteriler için çağrıda bulunmuştu.

Bu aybaşında iki lider eşleriyle beraber protestoların sahnelendiği başkent Tahran’daki evlerinde gözaltına alınmıştı.

Pazartesi günü Kerrubi’nin oğullarından biri babasının güvenlik güçleri tarafından belirtilmeyen bir yere götürüldüğünü ifade etmişti.

Musavi’ye ait Kaleme internet sitesinde, iki muhalif lider ve eşlerinin tutuklanıp ve Tahran’daki Haşmetiye cezaevine nakledildikleri rapor edildi. Haberde, ”güvenilir kaynaklara göre, tutuklama ve cezaevine nakil edilme muhakkaktır ancak, olayın meydana geldiği zamanın hala belirsizliğini koruduğu” ifade edildi.

Musavi ve Kerrubi’nin destekçilerinden binlerce kişi 14 Şubat’ta güvenlik güçleri ile çatışmaların arasında, Tahran sokaklarındaydı. Muhalefet grup içerisinden 1.500 kişiden bazısı gözaltına alınmıştı, resmi rakamlar ise bunu 150 olarak belirtmişti.

Bu çatışmalara müteakip, İran Parlamento üyeleri iki muhalefet lider Musavi ve Kerrubi’nin yargılanması ve idam edilmesi için çağrıda bulunmuştu.

 

(tuicakademi, bbc) – Eda KILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here