İran: Suudi Arabistan’ı İşgal Etmek Çok Kolay

ABD’nin Suudi Arabistan’daki büyükelçiliğine suikast planı ile gündeme gelen İran’ın, İran Ulusal Güvenlik ve Dış İlişkiler Komitesi üyesi Muhammed Karim Abedi, istedikleri takdirde işgal edebileceklerini; “İran’ın Suudi Arabistan’ı kolayca işgal edecek askeri gücü var ve Suudilerin buna cevap verebilecek kapasiteleri bulunmuyor” sözleriyle ifade etti.

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi’ne suikast planından dolayı Tahran yönetimini sorumlu tutan Suudi Arabistanlı yetkilileri sert bir dille eleştiren Muhammed Abedi, “Suudiler İran’a karşı giriştikleri suçlamaların sonuçlarına katlanacaklar” şeklinde sert bir dille eleştirilere karşılık verdi.

Daha önceden İsrail’in İran’ı gözetlemek için yeni uydular yerleştireceği belirtilmişti. İranlı yetkili Muhammed Karim Abedi ise sözlerine, İsrail’in uydu aracılığıyla kendilerini izlemelerini önleyebilecek, teknolojik kapasiteye de sahip olduklarını iddia ederek devam etti.

Bunların yanında ABD’ye bir uyarı da dini liderden geldi. İran dini lideri Ayettulah Hamaney de, İran’a karşı yeni yaptırım çabası içinde olan ABD’yi uyardı. Hamaney, “ABD’li yetkililer bilmeliler ki, İran kendisine şantaj yapılmasına izin vermeyecek kadar güçlü ve birlik içinde. 32 yıllık iktidarı döneminde İslam Cumhuriyeti, tehdit ve baskılara asla boyun eğmedi” dedi.

 

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...