İran ve İngiltere İpleri Kopardı

İran devlet televizyonunun haberine göre, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İngiltere ile büyükelçilikleri karşılıklı olarak kapattıklarını söyledi. Elçilikler kapatılırken, iki devlet arasındaki ilişkilerin başka ülkeler aracılığıyla sürdürüleceği ifade edildi. İran’ın devlet çıkarlarını Umman, İngiltere’nin çıkarlarını ise İsveç’in koruyacağı belirtildi.

İngiltere-İran arasındaki gerginlik İran’ın nükleer programı dolayısıyla eskilere dayanmaktadır. Bu olayın geçmişine baktığımızda taraflar arasında diplomatik kriz uzun süredir devam etmekteydi. Geçen yıl 6 elçilik görevlisini rehin alan, İngiliz ve İsrail bayraklarını yakarak polisle çatışmaya giren öğrencilerin, Tahran’daki İngiltere Büyükelçiliğini bastığı ve İngiliz bayrağını indirerek yerine İran bayrağını çektikleri bilinmekteydi. Bu olayın ardından İngiltere büyük tepki göstermiş, bu olayın kabul edilemez olduğunu, acil bir şekilde İran Hükümetinin olayları kontrol altına alması gerektiğini ve büyükelçilik çalışanlarının güvenliğinin sağlanmasını talep etmişti.

Son olarak İran parlamentosu, İngiltere ile diplomatik ilişkilerin minimuma indirilmesine karar verirken, İngiltere ülkesinin İran bankalarıyla olan tüm bağlarını kestiklerini bildirmiştir.

(Tuiçakademi, Habertürk, Akşam)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...