İran’dan İsrail’in Tehditlerine Cevap

Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, İsrail in İran a yönelik saldırı tehditleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tuğgeneal Hacızade, İsrail in kendileri ile boy ölçüşemeyeceğini belirterek, “Siyonist rejim, İran a saldıracak güçte olsaydı bir an bile durmazdı” ifadesini kullandı.

Ayrıca Tuğgeneral Hacızade, İsrail ile Hizbullah arasında ki 33 gün savaşını hatırlatarak onların, Lübnan daki Hizbullah gibi küçük bir gruba karşı mağlup olduklarını, nasıl olurda İran a saldırabileceklerini ifadelerini kullandı.

Tuğgeneral Hacızade, İsrail in, ABD olmaksızın böyle bir işe kalkışmayacağını savunarak, bölgedeki tüm Amerikan üslerinin saldırı menzillerinde olduğunun bilindiğini kaydetti. Ayrıca Washington yönetiminin böyle bir yükün altına giremeyeceğini anlatan Tuğgeneral Hacızade, bu konuda İsrail in de defalarca uyarıldığına dikkati çekti. Tuğgeneral Hacızade, “Onların böyle bir cesareti yok. Siyonist rejim, böylesine büyük bir hata yaparsa kesinlikle yok olur, onları yeryüzünden sileriz” ifadesini kullandı.

Geçmişe baktığımızda, İran ve İsrail arasında süren sözlü savaş tehditlerinden biri de İsrail Genelkurmay Başkanı Beny Gantz ın yaptığı açıklamalarla gelmişti. Bu açıklamada, askerlerinin İran nükleer reaktörlerini vurabilecek güçte olduğunu ve İran in nükleer reaktörlerini vurmaya hazır oldukları ifadesi kullanılmıştı. Aynı zamanda İran ın nükleer programlarından vazgeçmesini sağlayabilecek tek şeyin yine İran halkının olduğunu belirtmişti.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...