İran’dan Keşmir Meselesine Yönelik Arabuluculuk Teklifi

0
128

 İran’ın Pakistan Büyükelçisi Mehdi Honardoost, uzun süredir devam eden Keşmir meselesi üzerine Pakistan – Hindistan arasında arabuluculuk yapmada istekli olduğunu belirtti.

 Honartaost, “İki ülke arasında (Pakistan – Hindistan) herhangi bir çatışma ya da gerginlik, ülkelerin ilerlemesine ve gelişmesine engel olacaktır, ayrıca bölgenin diğer ekonomik güçlerini de etkileyecektir” diyerek Associated Press of Pakistan (APP) da verdiği röportajda belirtti.

 Pakistan-İran ticari ilişkileri üzerine Honardoost, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması taslağının imzalandığını ve yakında iki yönlü ticaretin ve angajmanların şekilleneceğini, daha faal olacağını belirtti. “Engellerin kaldırılmasının ardından geleceğimiz parlak. Umarım ticari ilişkilerimiz büyümeye devam edecektir ” yorumunu yaptı.

 İki ülke arasındaki ticari bağları güçlendirecek bir sonraki Pakistan-İran Ortak Ekonomik Komisyonunun (JEC) 20. turunda bir araya gelmesi bekleniyor.

Sponsorlu

 Honardoost, 46 milyar dolarlık Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru hakkında bir soruya ise, projenin bölge için sadece oyun değiştirici olmadığını, beraberindeki ülkeler adına birleşleştirci bir güç olacağını söyledi.

Sümeyra Ekinci – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here