İran’dan Türkiye Sınırı Yakınında Tatbikat

İran, ülkenin kuzeybatısında, Türkiye sınırına yakın bölgelerde 10 gün sürecek bir hava tatbikatı başlattı. Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, Tebriz’in batısında, Türkiye sınırına yakın bir bölgede dün başlatılan geniş çaplı tatbikata, İran’ın ürettiği son silahların yanı sıra eldeki tüm uçak ve hava araçları katılacak.

Ajans bu çerçevede, İran’ın elindeki F-4, F-5, Sukhoi SU-24, MİG-29 ve C-130 uçaklarının yanı sıra, İran’ın son yıllarda kendi olanaklarıyla ürettiği insansız hava araçları ile “Yıldırım” adı verilen tek pilotlu uçakların da katılacağını bildirdi.

Çin Haber Ajansı Xinhua ise, tatbikatın zamanlamasına dikkat çekerek, “Fadaeeyan-e Harim-e Vellayat III” adı verilen dev tatbikatın, İran’ın yılsonuna kadar Türkiye’ye yerleştirileceği açıklanan NATO erken uyarı radar sistemine karşı sert açıklamalar yapmasının hemen ardından başlatıldığının altını çizdi.

İran Savunma Bakanı General Ahmed Vahidi dün, Türkiye’ye yerleştirilecek füze savunma sistemini kastederek, Tahran’ın dışarıdan gelecek hiçbir saldırıya tolerans göstertmeyeceğini bildirmişti.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...