İsrail, Kudüs’te Konut Yapmaya Hazırlanıyor

0
69

İsrail İçişleri Bakanlığı, Kudüs’ün eski kent olarak da bilinen Arap kesimine binlerce yeni konut inşaatına izin verdi ve ayrıca yapımı onaylanan 1,600 konutun yanı sıra, 2,700 konutluk başka bir projeye de karşı çıkmayacağını açıkladı.

İsrail-Filistin tarafları arasındaki görüşmelerin kesilmesinin başlıca nedeni, İsrail hükümetinin, Yahudilerin işgal altındaki Filistin topraklarında yeni konut, site ve köy kurmasına izin vermesi. Filistinliler,  Doğu Kudüs’ü, kuracakları devletin başkenti olarak gördüğünden, Yahudilerin bölgede konut inşaatı İsrail-Filistin arasındaki barış sürecine darbe vuruyor.

Sponsorlu

Amerika’nın bu olaya tepkisi ise değişmedi. Daha önce olduğu gibi İsrail’i kınadı ve yine “derin kaygı duyduğunu” açıkladı.

Bağımsız devlet ilan etmek için BM’de girişimlerde bulunan Filistin yönetimi,  Obama yönetiminden, İsrail’in konut inşaatı konusundaki inadını dikkate alıp devlet ilanını veto etmemesini istedi. Filistin Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas’ın planı, İsrail’in 1967 savaşı sırasında işgal ettiği Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’te bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını öngörüyor.

İsrail ile birlikte bağımsız devlet ilan etme planına şiddetle karşı çıkan Amerika ise,  anlaşmazlığın özünde sınır konusunun yattığını ve bunun da sadece görüşmeler yoluyla çözülebileceğini savunuyor.

 

(tuicakademi — voanews) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here