İsrail, Muhtemel Savaş İçin Geniş Çaplı Askeri Tatbikat Yapıyor

0
89

İsrail Ordusundan yapılan açıklama ile, 11.03.2018 tarihinde yerel saat 19.00’ da sirenlerin çalması ile  tüm İsrail kolluk kuvvetlerinin olası bir savaş durumuna karşı tatbikata gireceğini kamuoyuna bildirdi. İsrail, Gazze Şeridi’ne yakın olan bölgeyi tatbikat sahasının dışında tuttuğunu da ifadelerine ekledi. Bu sahada tatbikatın yapılmaması şunu gösteriyor ki her hangi bir savaş durumunda İsrail, Filistin Bölgesi’ne askeri destek göndermeyecek.

ABD ve İsrail 2001’ den bu yana ortaklaşa olarak tatbikat düzenliyor. Yine Mart 2018 başlarında ABD ordusuyla iş birliği dahilinde Lübnan ile Gazze topraklarından gelecek muhtemel terör saldırılarına karşı tetikte günler geçiren İsrail, kendi yönetiminin yaptığı savaş hazırlıklarının da mart sonuna kadar sürebileceğini belirtti.

Anlaşılıyor ki İsrail, Lübnan merkezli Hizbullah hareketinin İsrail’ e karşı savaşa kalkışmasından mütereddit. Özellikle, İsrail Savunma Bakanı Avgidor Liberman’ ın yaptığı, ‘ Lübnan merkezli Hizbullah hareketinin savaşa kalkışması durumunda, İsrail tüm gücünü kullanacak ve kara kuvvetleri Lübnan’ a girecek.’ açıklamalarından sonra İsrail’ in ciddi olarak bu aktörden çekindiğini ve sert tedbirler aldığını görmekteyiz.

Liberman’ın tehdidine karşı, Başbakan Saad Hariri ile üst düzey yetkililerin yer aldığı Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, Başkent Beyrut’taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ nda, “Lübnan’ın Güvenliği” konulu toplantı düzenlemiş ve ardından,İsrail’in muhtemel saldırısına karşılık verebilmesi için Lübnan ordusuna tam yetki verildiği bildirilmişti.

Sponsorlu

Ahmet Mert İZMİR
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here