İsrail, Putin’den İran’a Baskı İstiyor

İsrail’in Rusya Devlet Başkanı Putin’den, nükleer hedeflerini yeniden gözden geçirmeye zorlaması için İran’a karşı daha sert bir tutum izlemesini talep ettiği belirtildi. Putin’in yedi yıl sonra ilk kez gerçekleştirdiği Ortadoğu gezisiyle Rusya’nın bölgedeki diplomatik nüfusunu güçlendirmeyi hedeflediği belirtiliyor. Rus Devlet Başkanı İran ve Suriye konularını çok detaylı biçimde konuştuklarını ve her iki konuda da diplomatik görüşmelerin tek çözüm olduğunun altını çizdi.

Tel Aviv’in kuzeyindeki Netanya kentinde 2. Dünya Savaşı anıtının açılışını da gerçekleştiren Putin’in, bugün Batı Şeria’ya geçeceği belirtiliyor. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Putin ile dünkü görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, “Nükleer silahların İran’ın elinde bulunmasının öncelikle İsrail, aynı zamanda da bölge ve dünya için ciddi bir tehdit oluşturduğu konusunda hemfikir olduklarını” ifade etti.

İran’ın uranyum zenginleştirme programına son vermesi çağrısında bulunan Netanyahu yaptırımların sıkılaştırılması, taleplerin de artırması gerektiğini dile getirerek, “Suriye’de halkın korkunç ıstırabının ve ölümlerin” son bulmasının şart olduğunu da sözlerine ekledi.

Putin, İran ve Suriye konularını konuştuklarını ve kendisinin müzakereleri tek çözüm olarak gördüğünü belirterek “karşılıklı imha yöntemlerinin düşünülmesinin kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Putin aynı zamanda, Arap Baharı olarak adlandırılan sürecin başladığı andan beri, Rusya’nın demokratik değişimlerin, dış müdahaleler olmadan gerçekleşmesi gerektiği konusunda ortaklarını ikna etmeye çabaladığını açıkladı.

Putin’in Sovyet Kızıl Ordusu anısına Netanya’daki anıtın açılışını yapmasının ardından, İsrail Devlet Başkanı Shimon Peres de bir konuşma yaparak Putin’den kişisel bir talebi olduğunu belirtti.

Peres, İran’a karşı seslerini daha yüksek duyurması ve Suriye’nin kimyasal silahlarının Hizbullah ve El Kaide’nin eline geçmesi ihtimaline karşı önlem alınması konusunda yetkilileri uyarmasını talep ettiğini dile getirerek, Rusya’nın ne İran ne de Suriye’de akan kana müsaade etmeyeceğini ifade etti.

“İsrail’den Abbas’a Masaya Dön Çağrısı”

Putin’in bugün Batı Şeria’ya geçerek Beytullahim’de Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ile görüşeceği belirtiliyor.

İsrail Başbakanı Putin’den, 2010 yılında tıkanan barış görüşmelerinin yeniden başlaması için masaya dönülmesi gerektiği mesajını da Mahmut Abbas’a iletmesini talep ediyor.

Putin’in daha sonra Kral Abdullah ile görüşmek üzere Ürdün’e geçmesi bekleniyor.

(BBC, Dünya bülteni,Dış haberler)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,636TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...