İsrail’in Suriye Sınırı Tatbikatı

İsrail’in Suriye Sınırı Tatbikatı

Netanyahu, İsrail’in Suriye sınırı tatbikatı ile ilgili “çevremizde değişen koşullara karşı askerlerin bilgilerini kullanması gerektiğini ve askerlerin her ihtimale karşı dikkatli olması gerektiğini” söyledi.

Netanyahu Kuzey’deki askeri birliklerine ‘Bu basit bir tatbikat değil’ dedi

Golan Tepeleri’ndeki tatbikatı Netenyahu ile Savunma Bakanı Moshe Ya’alon ve IDF Chief of Staff Benny Gantz birlikte izledi. Golan Tugayı askerlerinin, tatbikat sırasında tanklar ve zırhlı personel taşıyıcısı kullandığı söylendi.

Tatbikatın nedeni olarak ise İsrail ve Suriye sınırının git gide artan bir şekilde gerginleşmesi ve Suriye iç savaşıyla birlikte Suriyeli isyancıların Yahudi sınırındaki tek geçiş olan Quneitra sınır kapısını ele geçirmesi olarak gösterildi.

Başbakan hiç kimseyi zorlamadığı konusuna vurgu yaparak güçlü ve kararlı bir tepki olmaksızın İsrail Devleti’nin kimseye saldırmayacağını söyledi.

Geçmişte İsrail, Suriye birliklerine sınır ötesi ateş açarak yanıt vermişti yani Kudüs geçen yıl Şam’a Hava saldırılarında bulunmuştu. Çatışmaların yatışmasına rağmen İsrail geçen sene Suriye birliklerinin yapmış olduğu sınır ötesi ateş saldırılarına aynı şekilde cevap vermişti. Bu durumu Jerusalem son bir yıl içerisinde hava saldırıları dizisi şeklinde rapor etti.

Ya’alon diğer savaş birimleri ile birlikte Golan tepesindeki tümenlere ‘Bu tatbikatın son günlerde özel bir önemi var. Kendinizi her an bir savaşın içinde bulabilirsiniz.’ uyarısında bulundu.

Netanyahu komandolara olası bir savaşla ilgili tavsiyeler sunarak yapılan tatbikatlarla daha iyi başarılar alınması ve savaş alanında düşmana gerçekten ölüm korkusu aşılanması gerektiğini söyleyerek ‘şu andaki gerçeklikte ise savaş alanı bilinmeyen bir alandır ve burada düşmanın iradesini kırma ve ona ölüm korkusu aşılama zorunluluğu vardır.’ şeklinde açıklamasına devam etti. Ve ayrıca, savaşın nasıl kazanılacağı ve eğer kendilerine karşı bu denenirse onlara karşı nasıl en iyi olacaklarını bildiğini de söyledi.

TUİÇ AKADEMİ: http://www.timesofisrael.com

Melda Vatancı

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.