İsrail’in Suriye Sınırı Tatbikatı

0
90

İsrail’in Suriye Sınırı Tatbikatı

Netanyahu, İsrail’in Suriye sınırı tatbikatı ile ilgili “çevremizde değişen koşullara karşı askerlerin bilgilerini kullanması gerektiğini ve askerlerin her ihtimale karşı dikkatli olması gerektiğini” söyledi.

Netanyahu Kuzey’deki askeri birliklerine ‘Bu basit bir tatbikat değil’ dedi

Sponsorlu

Golan Tepeleri’ndeki tatbikatı Netenyahu ile Savunma Bakanı Moshe Ya’alon ve IDF Chief of Staff Benny Gantz birlikte izledi. Golan Tugayı askerlerinin, tatbikat sırasında tanklar ve zırhlı personel taşıyıcısı kullandığı söylendi.

Tatbikatın nedeni olarak ise İsrail ve Suriye sınırının git gide artan bir şekilde gerginleşmesi ve Suriye iç savaşıyla birlikte Suriyeli isyancıların Yahudi sınırındaki tek geçiş olan Quneitra sınır kapısını ele geçirmesi olarak gösterildi.

Başbakan hiç kimseyi zorlamadığı konusuna vurgu yaparak güçlü ve kararlı bir tepki olmaksızın İsrail Devleti’nin kimseye saldırmayacağını söyledi.

Geçmişte İsrail, Suriye birliklerine sınır ötesi ateş açarak yanıt vermişti yani Kudüs geçen yıl Şam’a Hava saldırılarında bulunmuştu. Çatışmaların yatışmasına rağmen İsrail geçen sene Suriye birliklerinin yapmış olduğu sınır ötesi ateş saldırılarına aynı şekilde cevap vermişti. Bu durumu Jerusalem son bir yıl içerisinde hava saldırıları dizisi şeklinde rapor etti.

Ya’alon diğer savaş birimleri ile birlikte Golan tepesindeki tümenlere ‘Bu tatbikatın son günlerde özel bir önemi var. Kendinizi her an bir savaşın içinde bulabilirsiniz.’ uyarısında bulundu.

Netanyahu komandolara olası bir savaşla ilgili tavsiyeler sunarak yapılan tatbikatlarla daha iyi başarılar alınması ve savaş alanında düşmana gerçekten ölüm korkusu aşılanması gerektiğini söyleyerek ‘şu andaki gerçeklikte ise savaş alanı bilinmeyen bir alandır ve burada düşmanın iradesini kırma ve ona ölüm korkusu aşılama zorunluluğu vardır.’ şeklinde açıklamasına devam etti. Ve ayrıca, savaşın nasıl kazanılacağı ve eğer kendilerine karşı bu denenirse onlara karşı nasıl en iyi olacaklarını bildiğini de söyledi.

TUİÇ AKADEMİ: http://www.timesofisrael.com

Melda Vatancı

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here