İtalya’da Seçim Hazırlıkları Sürüyor

İtalya’da Bakanlar Kurulu genel seçim tarihi olarak 4 Mart 2018’i onayladı. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, seçim sürecini başlatacak olan Cumhuriyet Senatosu ile Temsilciler Meclisinin feshedilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı. Seçimlere kadar Başbakan Paolo Gentiloni ve kabinesi görevini sürdürecek. (Merkez-Sol) Demokrat Parti Başkanı Sandro Gozi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’nun Avrupa yanlısı ve anti-populist kampanyasının parti tarafından benimsendiğini, Guardian Gazetesine yaptığı açıklamalarda seçimin İtalya çıkarları için olduğunu fakat Avrupa’nın 1 numaralı konu olduğunu açıkladı.

Gozi,kendini Erasmus neslinin veya AB’yi gören genç liderler grubunun bir parçası olarak tanımlıyor. Demokrat Parti’nin temel argümanı daha güçlü bir Avrupa’nın yabancılaştırmaya yol açan popülizmi yenebileceği yönünde.

Avrupa’da şu anki politik bölünme euroskeptik ve Avrupa yanlısı olarak 2 şekilde karşımıza çıkıyor. Demokrat Parti, İtalya’daki göç, büyüme ve güvenlik problemlerine siyasal çözümlerin birleşik bir Avrupa ile olacağını ifade ediyor. Popülizm göç ve terörizmden dolayı kontrol kaybı korkusudur. Bu korkular ulus ötesi olgularla provake ediliyor. Bu yüzden populistler doğru sorulara yanlış cevaplar veriyor:”Geriye gidelim ve sadece ulusal sınırlarımı kontrol edelim.” Gozi, İtalya’daki göç problemimin birleşik bir Avrupa’dan değil, Avrupa’nın yokluğundan kaynaklandığını, Polonya ve Macaristan gibi AB’den fon alıp ulusalcı davranan ve mültecileri kabul etmeyen ülkeler olduğunu, dolayısıyla kriz anında dayanışma konusunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen bu tarz Avrupa ülkelerine AB fonu verilmemesi üzerine basit bir kuralın oluşturulması gerektiğini açıkladı.

İtalya’daki seçimler AB tarafından yakından izleniyor çünkü İtalya G7 ülkelerinden biri ve euro-zone’nun 3. en büyük ekonomisi. İtalyadaki ekonomik durum euro-zone’u da etkiliyor ve Brexit’ten sonra Almanya ve Fransa’nın görmek isteyeceği en son şey İtalya’nın AB dışına çıkması olurdu.

Seçim hazırlıklarına baktığımızda Demokrat Parti Avrupa yanlısı görüşü, 5 Yıldız Hareketi Partisi anti-eurozone and euroskeptik görüşü, ve Berlusconi’nin partisi Forza İtalya ise euroskeptik olan Kuzey Lig partileri ile müttefik olma görüşünü benimsiyor. Anketler Berlusconi’nin partisi çoğunluğu oluşturacağı yönünde veya Almanya’daki gibi merkez sağ ve merkez sol partilerle koalisyonla sonuçlanacağı yönünde.

Asude UYSAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça :

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,631TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...