İtalya’da Yarı Başkanlık Sistemi

İtalya’da yarı başkanlık sistemine doğru ilk adım atıldı. Yeni yasaya göre, cumhurbaşkanı 5 yıllığına halkın oyuyla seçilecek. İtalya’da parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu’nda yapılan oylamayla, anayasanın devlet başkanının seçimini belirleyen maddelerinde değişiklik yapıldı.

Senato’daki oylamada, cumhurbaşkanının halk oyuyla 5 seneliğine seçilmesi yönündeki değişiklik kabul edildi. Merkez sol partilerden Demokrat Parti (PD) ve Değerler İtalyası (IDV) ise oylamaya tepki göstererek, oturumu terk etti.

Önerge ile Temsilciler Meclisi oylarıyla seçilen cumhurbaşkanın seçilme şekli; oy verme hakkı olan  yurttaşların oylarıyla doğrudan 5 yıllık bir süre için seçilmesiyle değiştiriliyor. 5 yıl görev yapan kişi, yeniden ikinci bir 5 yıla daha adaylığını koyabiliyor.

Yapılan değişikliğin, politika sahnesinde aktif olarak tekrar yer alacağının sinyallerini veren eski başbakan Silvio Berlusconi’ye avantaj sağlayacağı gündeme gelirken, değişiklik önergesinin yasalaşması için 630 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde de kabuledilmesi gerekiyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...