İtalya’nın Ekonomik Sorunları Endişelendiriyor

0
279

İtalya’nın ekonomisi Avrupa borç krizinin patlamasından önce, 2008’de olduğundan yaklaşık %6 daha küçüktür. Yatırım, kriz öncesi zirveden %20 düştü.
Seçmenler, Avrupa Komisyonu tarafından yapılan bir ankete göre, en büyük endişelerinin yaygın olan işsizlik olduğunu söylediler. Son yıllarda daha fazla genç iş bulmuş, ancak 25 ila 29 yaş arasındaki İtalyanların üçte biri işsiz kalmaktadır. Bu, Avrupa’da ki en yüksek oranlardan biridir. İtalya Merkez Bankası geçtiğimiz yıl, 30 genç kadro ilan ettiğinde, 80 binin üzerinde başvuru yapıldığı bildirildi.

Yüksek işsizlik ve düşük istihdam önemli siyasi sonuçlar yaratıyor. İtalya, yıllarca hükümet borcu ile mücadele etti. Net ulusal borç, GSYİH’nin %120’sinin üzerindedir. 2007 yılından bu yana,%1 reel büyüme oldu ve enflasyon %2 civarındadır.
Capital Economics’te ki bir Ekonomist olan Jack Allen, daha fazla devlet harcamasının yatırımcıların endişelenmesine neden olacağını söyledi.

Ekonomistler, ülkenin büyümeyi hızlandırmak ve borç yükünü aşağı çekmek için büyük reformlara ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Özel tüketim ve yatırım depresif bir tabandan büyüyor.
İtalyanların başkalarını ve de yabancıları itham etmek yerine, İtalya’nın kendi ekonomik yaklaşımının sonuçlarına bakması gerekir.UBS analistlerinin, İtalyan standartlarına göre güçlü olarak nitelendirdikleri ekonomik büyümenin bu yıl %1,5 oranında artması bekleniyor.

Gamze AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here