Jacop Zuma’ya Partisinden Tam Destek.

 Güney Afrika’da istifa baskılarına maruz kalan Devlet Başkanı Jacob Zuma’ya partisinin Merkez Yürütme Kurulu’ndan tam destek geldi. ANC Merkez Yönetim Kurulu, Zuma’nın kabinede değişikliğe giderken parti üst düzey yetkililerine danışmadığı yönündeki şikayeti ele aldı. Ancak yönetim kurulu, Zuma’ya istifa baskısı yapmama kararı aldı.

 Parti genel sekreteri Gwede Mantashe, iktidar partisi milletvekillerinin muhalefetin tasarısına destek vermeyeceğini açıkladı.

 Devlet Başkanı Zuma geçen hafta kabinedeki 10 bakanı görevden alarak yerlerine yeni isimler atamıştı. Maliye Bakanı Pravin Gordhan’ın görevden alınması tepki çekmişti.

 Zuma, yaptığı açıklamada, değişikliklerin “radikal sosyo-ekonomik dönüşümü getirmek ve yoksullar ve işçi sınıfı için daha iyi bir yaşam sözünün gerçek olmasını sağlamak” olduğunu söylemişti. Gordhan kontrollü harcama ve yolsuzluğa karşı kampanya yürüttüğünü söylerken Zuma’nın müttefikleri, başkanın ırk eşitsizliğiyle mücadele “radikal ekonomik dönüşümü” yapma arzusunu engellediği gerekçesiyle onu suçlamışlardır.

 Gordhan’ın görevden alınması ekonomide de kötümser hava ortamı yaratmıştır ve  ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s, Güney Afrika’nın kredi notlarını düşürdüğünü duyurmuştur.

Melike Türker – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...