Jankovic Sözünü Tuttu

0
41

             Ljubljana Belediye Başkanı Jankovic, PS (Pozitif Slovenya Partisi) başkanı olarak, yeni hükümetin kurulacağı gün, devlet politikalarından istifa edip geri çekileceğiyle ilgili verdiği sözü yerine getirdi.

Parlamentonun, başbakan adayı olan Alenka Bratusek, 14 üyeli kabinesini oyladığı gün, Jankovic’in verdiği boş istifa mektubunun tarihini doldurdu.

Ocak başında rüşveti engelleme komisyonu tarafından Jankoviç için verilen, yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle ilgili rapor sonrasında, Şubat’ta yeni hükümetin kurulabilmesini sağlamak amacıyla boş istifa mektubu vermişti.

Sponsorlu

Bu hamle çeşitli koalisyon ortaklarının, PS başkanı Bratusek ile konuşmaya başlamadan önce, Jankovic’in istifasını talep etmeleri üzerine gelmişti.

Aynı zamanda giden devlet başkanı Janez Jansa’yı da suçlayan ve hükümetin düşmesine sebep olan rüşvet raporunun sonucunda, Jankovic parti başkanlığı statüsünü dondurmuştu.

Bratusek, Jankovic’in verdiği boş istifa mektubunun tarihini doldurarak parti liderliğinden resmen istifa etmesini sağlamış oldu.

Yeni Hükümette “Yaprak Dökümü”

Parlamento tarafından düşürülen Jansa hükümetinin ardından, PS başkanı Alenka Bratusek’in kurduğu yeni hükümette çatırdamalar başladı.

Alt Yapı ve Mekansal Planlama Bakanı Igor Maher, yasa dışı yollarla elde ettiği iddia edilen evin ortaya çıkmasının ardından savunmaya geçti.

Igor Maher, 11 yıl önce araziyi satın aldıktan sonra inşaatının başladığını söyledi. Medya, 11 yıl öncesine ait hava ve uydu fotoğraflarını ortaya çıkardı. Böyle bir evin varlığının söz konusu olmadığı da ortaya çıkmış oldu.

Başbakan Alenka Bratusek’in ve Yurttaş Listesi partisinin lideri Gregor Virant’ın, yapmış oldukları toplantıya, konuyu açıklaması için Maher çağrıldı. Ortaya konulan belgeler incelendi.

Maher’in istifasını sunması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Pahor’dan Davet

Cumhurbaşkanı, ekibiyle atanan Bratusek’i tebrik olarak, yeni merkez sol hükümetiyle iş birliği yapmak niyetinde olduğunu açıkladı. Konsensüs için gerekli olan stratejik siyasi meselelerde, birlik oluşturulmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu dile getirdi.

(TUİÇAkademi, sloveniatimes, regionalobala.si)

TUİÇ BALKAM

Damla Büşra Ünal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here