Japonya ve Moğolistan Anlaştı

0
168

 Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida ve Moğolistan Dışişleri Bakanı Tsend Munkh Orgil, Tokyoda ikili ilişkileri kuvvetlendirmek adına Tokyo’da bir araya geldi.

Kishida ve Munkh Orgil, siyasi, ekonomik, güvenlik ve sosyal alanlarda öncesinde de sürdürmüş oldukları ikili ilişkileri daha da güçlendirmek adına bir eylem planına imza attılar. Japonya Dışişleri Bakanı Kishida anlaşma sonrası yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki karşılıklı yarar sağlayarak, stratejik ilişkileri teşvik etmek istediklerini belirtti.

 İmzalanan eylem planıyla, Tokyo ve Ulan Batur’un Kuzey Kore’nin nükleer silah ve füze programlarını tamamen terk etmesini ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymasını talep edeceği belirtildi.

 Ayrıca Moğolistan Maliye Bakanlığının geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Japonya’nın, Moğolistan’a ekonomi planlaması kapsamında, ülke ekonomisini kurtarmak ve ikili ilişkilerin derecesini arttırmak adına Moğolistan ekonomisine 850 milyon dolarlık kredi desteğinde bulunması, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirdi.

Sponsorlu

Yüsra Mizgin Öztunç – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here