Kaddafi Yeniden Ortaya Çıktı

Libya’da muhaliflerin ülkenin büyük bölümünü ele geçirdiğinden beri nerede olduğu bilinmeyen Muammer Kaddafi, Suriye televizyonunu telefonla arayarak, Libya’dan telefon ettiğini ve muhalifleri yenilgiye uğratacağını söyledi.

Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi, komşu Nijer’e kaçtığı yönündeki haberleri psikolojik savaş diye niteleyerek hakkında yalanlar çıkarıldığını söyledi.

Kendisine bağlı güçlerin muhalifleri ve Libya’ya hava saldırıları düzenleyen NATO’yu yenmek için harekete geçeceğini ifade eden Kaddafi, “Gençler şimdi Trablus’taki farelere (muhalifler) karşı direnişi yükseltmek ve paralı askerlerini bitirmek için hazır. NATO’yu yeneceğiz ve NATO Libya halkı tarafından reddedilecek” diye konuştu.

Kaddafi, Nijer ve Fransa askeri kaynaklarının Nijer’in Agadez kentinde ortaya çıktığını bildirdiği Libya askeri konvoyunun olağanüstü bir şey olmadığını kaydederek, Libya’nın içinden ve dışından insanları ve malları Nijer’in içine ve dışına taşıyan konvoyun Nijer’e hareket eden ve bu ülkeden ayrılan ilk konvoy olmadığını ileri sürdü.

Sözcüsü daha önce yaptığı açıklamalarda Kaddafi’nin Libya’da ve moralinin yüksek olduğunu söylemişti. Nijer de Libya askeri konvoyunda Kaddafi’nin bulunmadığını bildirmişti.

Bundan önceki saatlerde Nijer hükümeti, Kaddafi’ye sığınma hakkı tanıyıp tanımayacağına ancak böyle bir durum doğarsa karar vereceğini açıklamıştı.

BBC’ye konuşan Nijer Dışişleri Bakanı Muhammed Bazum, Kaddafi’nin Nijer’e girmesi durumunda kabul edebileceklerini ya da Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edebileceklerini söyleyerek, bu seçenekler üzerinde halen düşündüklerini kaydetti.

Son günlerde Nijer’den gelen haberlerde Kaddafi rejiminden üst düzey yetkililerinin ülkeye giriş yaparak başkent Niamey’e vardığı bildiriliyor.

 

(tuicakademi-CNN-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

48,062BeğenenlerBeğen
6,232TakipçilerTakip Et
8,639TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Stepford Wives (2004)

Yönetmen: Frank Oz Oyuncular: Nicole Kidman, Matthew Broderick, Bette Midler Tarih:...

Uluslararası İlişkiler – Stephen McGlinchey

Bu çeviri kitap, TUİÇ Akademi içinde yer alan araştırma...

Kentsel Dirençte Sivil Toplum Kuruluşları: TEMA’nın Rolü

Özet Kentsel yaşamın hakim olduğu bir dünyada yaşamakta olan insanlar,...

Finlandiya ve İsveç’in NATO Üyeliği: Türkiye Oyunbozan mı?

Uzun yıllar sonunda tarafsızlığını bırakıp NATO’ya üye olmaya karar...