Kaddafi Yeniden Ortaya Çıktı

Libya’da muhaliflerin ülkenin büyük bölümünü ele geçirdiğinden beri nerede olduğu bilinmeyen Muammer Kaddafi, Suriye televizyonunu telefonla arayarak, Libya’dan telefon ettiğini ve muhalifleri yenilgiye uğratacağını söyledi.

Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi, komşu Nijer’e kaçtığı yönündeki haberleri psikolojik savaş diye niteleyerek hakkında yalanlar çıkarıldığını söyledi.

Kendisine bağlı güçlerin muhalifleri ve Libya’ya hava saldırıları düzenleyen NATO’yu yenmek için harekete geçeceğini ifade eden Kaddafi, “Gençler şimdi Trablus’taki farelere (muhalifler) karşı direnişi yükseltmek ve paralı askerlerini bitirmek için hazır. NATO’yu yeneceğiz ve NATO Libya halkı tarafından reddedilecek” diye konuştu.

Kaddafi, Nijer ve Fransa askeri kaynaklarının Nijer’in Agadez kentinde ortaya çıktığını bildirdiği Libya askeri konvoyunun olağanüstü bir şey olmadığını kaydederek, Libya’nın içinden ve dışından insanları ve malları Nijer’in içine ve dışına taşıyan konvoyun Nijer’e hareket eden ve bu ülkeden ayrılan ilk konvoy olmadığını ileri sürdü.

Sözcüsü daha önce yaptığı açıklamalarda Kaddafi’nin Libya’da ve moralinin yüksek olduğunu söylemişti. Nijer de Libya askeri konvoyunda Kaddafi’nin bulunmadığını bildirmişti.

Bundan önceki saatlerde Nijer hükümeti, Kaddafi’ye sığınma hakkı tanıyıp tanımayacağına ancak böyle bir durum doğarsa karar vereceğini açıklamıştı.

BBC’ye konuşan Nijer Dışişleri Bakanı Muhammed Bazum, Kaddafi’nin Nijer’e girmesi durumunda kabul edebileceklerini ya da Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edebileceklerini söyleyerek, bu seçenekler üzerinde halen düşündüklerini kaydetti.

Son günlerde Nijer’den gelen haberlerde Kaddafi rejiminden üst düzey yetkililerinin ülkeye giriş yaparak başkent Niamey’e vardığı bildiriliyor.

 

(tuicakademi-CNN-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...