Kadın Aday Yahyaga Kosova Cumhurbaşkanı Oldu

Aleyhine oy kullanılmayan 35 yaşındaki kadın aday Yahyaga, 80 oyla seçildi. Seçimin ardından yemin eden Yahyaga, daha sonra yaptığı kısa konuşmada, “Böylesine üst bir siyasal göreve ulaşacağımı asla düşünemezdim, ancak ülkeme hizmete her zaman hazır durumdaydım” dedi.

Kosova’nın lider partileri PDK, LDK ve AKR’nin ortak adayı olan Atifete Yahyaga, Tuğgeneral rütbeli Kosova Emniyet Müdür Yadımcısı görevindeydi. 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan eden Ksoova’nın üçüncü Cumhurbaşkanı olan Yahyaga, seçim sonrası yaptığı teşekkür konuşmasında, demokratik ve çok etnikli birlik ve beraberlik içinde Arupa Birliği yolunda ilerleyecek bir Kosova’nın için çaba harcayacağını söyledi.

Ülke olarak bütün hedefleri yerine getireceklerini belirten yeni Cumhurbaşkanı Yahyaga, Anayasa ve yasallara saygının sembolü, birliktelik faktörü, siyasette tarafsız, Kosova çıkarlarının savunucusu, ulus, din, ırk, cinsiyet farkı yapmadan bütün vatandaşların temsilcisi olacağını bildirdi. Kosova vatandaşlarının AB üyeliği hayallerinin ve ABD ile ebedi dostluk  için çaba harcayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Yahyaga, Sırbistan ile sorunların çözümü için çaba harcayacağını ifade etti.

(tuicakademi, setimes)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...