Karadağ’ın NATO Üyeliğine Arnavutluk’tan Destek

 Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ülkesinin Karadağ’ın NATO üyelik sürecine her zaman destek verdiğini ifade ederek, “Karadağ’ın NATO üyeliği Batı Balkanlar için tarihi bir gelişme olacaktır.” dedi.

 Rama, Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki temasları kapsamında, Karadağ Başbakanı Dusko Markovic ile Başbakanlık binasında bir araya geldi.

 Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rama, Arnavutluk’un Karadağ’ın NATO üyeliğine her zaman destek verdiğini belirterek, “Karadağ’ın NATO üyeliği Batı Balkanlar için tarihi bir gelişme olacaktır.” ifadesini kullandı.

 ABD Senatosunun Karadağ’ın NATO’ya katılmasına onay vermesini tebrik eden Rama, Karadağ’ın üye olmasıyla neredeyse tüm Adriyatik kıyısının NATO koruması altında olacağını söyledi. Rama, Karadağ ile son derece iyi ilişkilere sahip olduklarını vurgulayarak, yakın zamanda ortak hükümet oturumu düzenleyeceklerini aktardı.

 Karadağ Başbakanı Markovic de ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi çağrısında bulunarak, “Arnavutluk ile geliştirdiğimiz iyi ilişkiler neticesinde ekonomik anlamda daha çok işbirliği yapılması gerektiğini ele aldık.” ifadelerini kullandı. İki ülke arasında ekonomi komitesi kurulması gerektiğinin önemine değinen Markovic, Karadağ’da yaşayan Arnavutların da ülkenin Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyelik sürecini desteklediğini vurguladı.

 Bu arada, NATO, geçen mayıs ayında Brüksel’de imzalanan protokolle Karadağ’ı ittifakın 29. üyesi olmak üzere davet etti. NATO’ya tam üyelik için 2010 yılından bu yana müzakereler yürüten Karadağ, protokolün NATO üyesi ülkelerin meclislerinde onaylanmasının ardından ittifaka tam üye olacak.

 Karadağ’ın NATO’ya katılabilmesi için 28 üyenin meclislerinden onay alması bekleniyor. ABD’nin onayının ardından Karadağ’ın üyeliği İspanya dışındaki tüm üyeler tarafından onaylanmış oldu.

İlker Yıldırım – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...

Çeviri Makale: Bosna’da ‘Doğu Sorunu’ Tekrar Yükseliyor

Bu yazı, Riada Asimovic Akyol'un New Lines Magazine için...

2021’den 10 Kare: Doğal Afetler, Göçmen Krizleri ve Savaşlar

2021 yılı, göçmen krizlerinden pandemi kısıtlamalarına, doğal afetlerden siyasi...