Kazan’da Gelenek Bozulmadı

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan Devlet Başkanları, Tataristan’ın Kazan şehrinde Karabağ Sorunu’nun çözümü ile ilgili konularda uzlaşı amacıyla bir araya geldi. Fakat bu görüşmede de sonuç yine uzlaşının sağlanamaması olarak tekerrür etti.

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Devlet Başkan Serj Sarkisyan Karabağ Sorunu’nun çözümü sürecine sağladıkları katkılardan ötürü Minsk Üçlüsü Devletlere (ABD, Rusya, Fransa) minnettarlıklarını ifade ettiler.  Fakat buna rağmen görüşmelerde yine somut bir adım atılamadı.

Görüşmeden yine bir sonuç çıkmaması büyük hayal kırıklığı yaratırken, Rus uzmanlar ise görüşmelerde sonuç alınmasının Rusya’nın ne kadar dinlenildiğine ve önerilerine ne kadar uyulduğuna bağlı olduğunu iddia ettiler.

Görüşmelerde 2007’de imzalanan Madrid Prensipleri ele alındı.  Yapılan ortak açıklamada, ortak açıklamada, “Devlet liderleri (Yukarı Karabağ) sorununun çözümünde temel prensiplere katkı sağlayacak bazı konularla ilgili karşılıklı anlayışın varlığını kabul etmektedir” denildi. En son Mart ayında Soçi’de bir araya gelen liderlerin Kazan’da anlaşmaya varabileceğini umut eden taraflarda hayal kırıklığına uğradı.

Madrid Prensipleri’ne göre, Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan kademeli olarak geri çekilmesi, evlerinden ayrılan Azerilerin geri dönüşü ve Yukarı Karabağ’ın statüsünün belirlenmesi öngörülmekte.

 

(tuicakademi // Gündem Rusya)  Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...