Kenya’nın Siyasi Rakipleri Artık “Kardeşler”

0
164

Kenya’nın cumhurbaşkanı ve muhalefet lideri, geçen yıl sert itirazda bulunulan seçimden sonra uzlaşma sürecine başlayacaklarının açıklamasını yaptılar.

Dünün düşmanları, Uhuru Kenyatta ve Raila Odinga “Kenya için” birleşti. Cumhurbaşkanı ve muhalif lider herkesin şaşırtarak aylarca süren siyasi savaştan sonra ülkelerinin yeniden birleşmesi için çalışma arzusunda olduklarını açıkladılar.

Ekim 2017’de yeniden seçilen Uhuru Kenyatta ve önceleri bu seçimi tanımayan Raila Odinga, 9 Mart Cuma günü “Kenya için” bir araya geleceğini açıkladı. Harambee House’daki toplantıdan sonra, cumhurbaşkanlığı, devlet başkanı ve muhalif rakibi ile ortak bir açıklama yaptı, kardeşçe gülümsemeler ve el sıkışmaları çevre tarafından desteklendi.

Açıklama, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Kenya’ya gelmesinden kısa bir süre önce geldi. “Kardeşim ve ben, bugün burada tüm geçimsizliklerin ve uyuşmazlıkların durması gerektiğini söylemek için varız. Farklılıklarımızın milletimizi öldürmesine izin vermeyi reddediyoruz” açıklaması yapıldı.

Sponsorlu

Bir ay önce, Nairobi’nin merkezindeki binlerce destekçiyi “Kenya halkının cumhurbaşkanı” olarak toplayan ve yemin eden Raila Odinga vatana ihanet için tutuklanmış ve siyasi güvenlik iklimini sıkı sıkıya bağlayan bir sembolik tören yapılmıştı ve ana özel televizyonlar birkaç günlüğüne kesilmişti. Bugün seçim karşıtı yapılan her şey unutulmuşa benziyor.

İki farklı görüşe sahip ve topluma hitap eden liderlerin halklarının birliği için bir araya gelmesi sadece Kenya için değil hem Afrika hem de Dünya için önemli bir adımdır. “Birlikten kuvvet doğar” mesajını insanlığın ve özellikle siyasilerin ilke edinmesi ve ortak adımlar atması geleceğe yönelik umutlar doğuruyor.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here