Kolombiya’da Savaş Suçları Mahkemesi

0
118

 FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) ile Kolombiya hükümeti arasında imzalanan barış anlaşmasının en tartışmalı konularından biri olan savaş suçları mahkemesinin kurulması çok tartışılmıştı ve sonuç olarak Kolombiya senatosu, FARC ile imzalanan barış anlaşması kapsamında, savaş suçları için mahkeme kurulmasını onayladı.

 Kolombiya’da yarım yüzyıldan fazla süren iç savaş, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6  milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu. Kolombiya hükümeti ile FARC arasında 2 Ekim 2016’da imzalanan ilk barış anlaşması, halk oylamasına götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalının sandık başına gittiği referandumda yüzde 50,24 “hayır” sonucu çıkmıştı. Bu durum sonucunda taraflar Küba’nın başkenti Havana’da yeniden masaya oturdular ve nihayetinde 12 Kasım 2016’da yeni barış anlaşması, 24 Kasım 2016’da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono  tarafından imzalandı.

 Senatonun bugünkü oturumunda gündeme alınan savaş suçluları özel mahkemesinin kurulma kararı, ikiye karşı 61 oyla kabul edildi. Oylama sonrası açıklamalarda bulunan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, kararı, barışın ülkede yerleşmesi için “en büyük adım” olarak niteledi.

Nazlıcan Çağlan Yıldırım – LATAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here