Kosova Birkaç Gün İçerisinde Ordusuna Sahip Oluyor.

 Kosova hükümeti üç yıl önce Kosova Güvenlik Kuvvetleri’nin (FSK), Kosova Silahlı Kuvvetleri’ne (FAK) dönüşmesi talimatını vermiş Sırplar ve NATO’dan tepki gelmişti.

 Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK) anayasa değişikliğine ilişkin Meclis Başkanı Kadri Veseli, Kosova Silahlı Kuvvetleri’nin birkaç gün içerisinde kurulacağını söyledi. Meclis Başkanı Veseli, kararın Mecliste oybirliği ile alınacağına olan inancını dile getirirken, “Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki Kosova’nın stratejik ortakları, Kosova ve ordusuna destek sunmaya devam edecektir” dedi.

İsteklerinin, Kosova Silahlı Kuvvetleri’nin fikir birliği sağlanarak Anayasa değişikliği ile kurulması olduğunu söyleyen Veseli, “ancak Anayasal değişiklik olmadığı takdirde Kosova Güvenlik Gücü’nün orduya dönüşmesi yasa dışıdır anlamına gelmiyor. Herşey yasalara uygun olacak. Yasaya göre, Kosova Güvenlik Gücü askeri yetkiye sahip olacak. Yasa tasarısı kısa bir sürede Hükümet tarafından Meclise gönderilecek ve oy birliği ile kabul edilecektir”

 Kosova Silahlı Kuvvetlerinin Anayasal değişiklik yapılmadan kurulması konusunda gelen eleştiriler konsuna da değinen Cumhurbaşkanı, üç yıl boyunca beklendiğini ve bu girişimin kimsede şaşkınlık yaratmaması gerektiğini söyledi.

 Bu nedenle de önlerinde ya Kosova’nın ordu sahibi olmaması ya da başka bir metoda başvurulmasını gerektiren iki seçenek bulunduğunu söyleyen Taçi, “Anayasa değişikliğini hepimiz istiyoruz ve bunun olması için çalışacağız. Lakin FSK’nın dönüşümü süreci kurumsal, anayasal ve hukuki açıdan problemsiz ve Avro-Atlantik entegrasyon sürecine uygundur. Bu konuda tüm uluslararası aktörler de bilgilendirilmiştir. Bu nedenle de uluslararası toplumun bu durumu anlayışla karşılayacağına olan inancım tamdır” açıklamalarında bulundu.

 Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kosova Güvenlik Gücü’ne askeri yetki verilmesini öngören yasa tasarısının onaylanmaması durumunda istifa edeceğini açıkladı.

Miray Sıçramaz – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...