Kosova’ da Gülen Operasyonu

0
101

Türkiye’ nin resmi istihbarat teşkilatı MİT, Kosova’ da ki güvenlik güçlerinin de desteğini alarak terör örgütü Gülen yapılanmasına üye oldukları düşünülen 6 Türk vatandaşı için operasyon düzenledi. Kosova’ da bulunan ve Gülen yapılanmasına üye olduğu düşünülen 6 kişi yakalandıktan sonra özel bir uçakla Türkiye’ ye dönüldü. Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj’ ın Facebook üzerinden yaptığı açıklamaya göre, Kosova İstihbarat Teşkilatı (KIA) tarafından Kosova Polisi ile iş birliği yapıldığını söyledi.

Türkiye’ ye geldikten sonra, altı kişi adli makamlara teslim edildi. Bu kişilerin hem Türkiye’ den kaçmak isteyen diğer örgüt üyelerine hem de Gülen’in Balkanlar’da ki faaliyetlerini yürütülmesine olanak sağladığı açıklandı. Bu kişilere ek olarak Osman Karakaya, adlı bir kişinin daha Türkiye’ ye getirildiği de öğrenildi. Kosova Başbakanı olarak, Haradinaj teröristlerin sınır dışı edilmesi konusunda bilgilendirilmediğini söyledi ve bu konu için anayasal ve yasal işlemlerin yapılacağını da belirtti ve bu gibi durumlarda iletişim halinde olunması gerektiğini vurguladı. Kosova İçişleri Bakanı,altı kişinin oturma izinlerinin iptal edildiğini açıkladı. Alınan diğer bir bilgiye göre ise, bu kişilerin ikametgah izni zaten yoktu ve bu gerekçenin de tutuklanma ihtimallerini arttırdığı öğrenildi. Kosova makamları, bu kişilerin Başkenti Priştina’ da ki Gülen yapılanması ile bağlantılı olan Mehmet Akif Koleji’nde çalışan öğretmenler olduğunu söyledi. Kolej Müdürü Nazmi Ulus ise, 2022’ ye kadar ikametgah izinlerinin olduğunu söyledi.

Sabah saatlerinde okula giderken gözaltına alınan öğretmenlerin, avukatlarıyla görüşemedikleri ve avukatlarında polisten bilgi alamadıkları öğrenildi. Avukatlardan biri yaptığı açıklamada, herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın müvekkillerinin Türkiye’ ye iade edilmesinin endişe verici olduğu kanaatindeler.
Üst düzey bir Kosovalı yetkilinin yaptığı açıklama da ise, Türkiye’ den Gülen okullarının kapatılmasına yönelik muazzam bir baskı görüyoruz ama kapatmayı düşünmüyoruz dendiği öğrenildi. Meclis Sözcüsü Kadri Veseli, Karadağ’ ın demokratik bir devlet olduğunu ve yabancı uyruklu kişilerin temelsiz şüphelere bağlı kalınarak tutuklanmasının Kosova’ nın temsil ettiği Avrupalı değerleri yansıtmadığını söyledi.

Kosova güvenlik birimleri ve MİT’ in iş birliği ile gerçekleşen bu operasyon Kosova-Türkiye dostluğunu iyi yönde etkileyecek olduğu çok açık olmakla birlikte Kosova yetkililerinin açıklamalarına bakılırsa, Türkiye’ den Gülen okullarının kapatılmasına yönelik baskı ise çok olumlu karşılanmıyor ve Türkiye’ nin istekleri de bu nedenle olumsuz yanıtlanmaktadır. Türkiye’ nin, 2016 yılında darbe tehlikesi atlatması ise bu istekleri haklı hale getirebilmektedir.

Sponsorlu

Ecenaz TERZİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here