Kosova Demokrat Parti (PDK) Genel Kongresi = Adalet Ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Kongresi “Benzerliği”

Bilindiği gibi AK Parti son büyük kongresini belli bir program çerçevesinde gerçekleştirmişti. Bu programa ülkedeki değerli akademisyenlerin, siyasetçilerin, gazetecilerin yanı sıra yurt dışından devlet başkanlarını, eski başbakanları, bölgedeki üst düzey yöneticiler ve devlet erklerini, dışişleri bakanlarını, büyükelçileri, siyasetçileri davet etmiş ve hatta Kongrede kürsüde konuşmasına imkân sağlanmıştı. Bu kamuoyunda “bir dünya partisi” olduğu çeşitli araştırmacılar tarafından dile getirilmişti.

26 Ocak saat 17.30’da başlayacak olan Kosova Demokrat Parti (PDK) Kongresinde açıklanan plan, program ve ajanda da bir “benzerlik” dikkat çekmektedir. Dikkat çeken unsur bu genel kongreye çok sayıda Kosovalı siyasi parti başkanlarının, siyasetçilerin, devlet adamlarının, büyükelçilerin, yabancı gazeteci ve araştırmacılar ile aynı zamanda Arnavutluk ve Makedonya gibi bölgesel yakınlığı olan ülkelerden çok sayıda siyasetçi ve önemli kişileri davet edilmesidir.

Bir diğer benzer husus ise AK Parti, gerçekleştirdiği kongrede veya kongrelerde ilk başta kendi parti tarihi ile bu gelinen zamana kadar gerçekleştirilen faaliyetleri anlatmıştır. Aynı şekilde PDK ‘da da genel kongrede başlangıç seremonisinde kendi parti tarihini anlatılacağını ve sonra başkan ve başkanlığın seçileceğini bildirildiğini görmekteyiz. Aynı zamanda PDK parti içi seçimleri süreci Priştine, Prizren, Gilan ve Vitira’da tamamlandığı bildirildi. Başkanlık seçimlerinde ise Hashim Thaçi’nin PDK Başkanı olarak seçileceği düşünülmektedir.

Bu genel kongrede dikkatleri çeken bir diğer olay da PDK genel sekreteri, Jakup Krasniqi’nin kongreye katılmayacağı açıklamasıdır. Krasniqi’nin bu tutumu çeşitli söylentileri beraberinde getiriştir. Kimilerine göre kongreye katılmamasının nedeni olarak, gelecek seçimlerde Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olması veya olacak olması sebebiyle PDK içinde yer almak istemeyeceği, yeni parti kurma düşüncesinde olduğu ve bu yüzden kongrede yer almak istememesidir. Kimilerine göre ise Fatmir Limaj (Eski Ulaştırma ve Telekomünikasyon Bakanı) tutukluluk halinin bitmesi ve serbest kalıncaya kadar PDK kongresinin ertelenmesini istemişti. Bu istemine olumlu yanıt alamayınca kongreye katılmama kararı aldığı ileri sürülmektedir.

PDK’nın gerçekleştirdiği bu kongre ülke içindeki dinamiklerin tekrar revize ve analiz edilebilecek durumları yaratabilir. Bakalım Kosova Demokrat Partisi (PDK) bu süreci nasıl yaşayacak ve nasıl bir etkide bulunacak!

Rusya ve ABD’nin 2035 yılı Kosova ve Balkanlar Kehaneti

Bu günlerde esrarengiz bir şekilde özellikle Ruslar ve sonradan ise ABD, Balkanların mevcut durumları, gelecekleri hakkında çeşitli varsayımlarda bulunmaktadırlar. Bu varsayımlar genellikle “toprak sınırlarının” değişkenliği, bazı ülkeleri bazı ülkelere dâhil olacağı, gelecekte yeni bir Balkan hatta yeni bir Avrupa düzeni olacağı şeklinde gündemde yer almaya devam etmektedir. İlk akla gelen soru şu olmalı ki; neden Rusya istihbaratı ile ABD özel istihbaratı, Balkanlar üzerinde böyle varsayımlarda veya daha doğrusu gelecek kehanetlerinde bulunmaktadırlar? Bu durum ilk başta bir magazin (siyasi magazin) olarak görülebilir, ama bu araştırmalar ve resmi istihbarat verileri ışığında, resmi makamlarca aynı zamanda prestijli gazetelerde yer alması aslında ciddi bir varsayım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle Rusya’nın gizli istihbarat ve uzmanları, gelecekte ortaya çıkacağını düşündükleri Yeni Balkan ve Yeni Avrupa haritasını şu şekilde açıklamaktadırlar:

Yeni Balkan (gelecekte Balkan sınırları):

● Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’nın bir bölümü ile birleşecek

● Bosna Hersek’i Sırbistan ve Hırvatistan paylaşacak

Rusya’nın istihbarat belgeleri doğrultusunda uzmanlar, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’nın bir bölümü ile birleşecek ve “Büyük Arnavutluk” u oluşturacak ki buradan anımsatılan şey Büyük Yugoslavya Cumhuriyeti gibi Büyük Arnavutluk’u değerlendirmek olacağıdır şüphesiz.

Rus uzmanlar ve ABD istihbarat uzmanları gelecek ile ilgili toprak değişimi(sınır değişimi ve yeni devletlerin oluşması veya yıkılması/dâhil edilmesi) Avrupa’nn da yaşayacağını ileri sürmektedirler ve gelecekteki toprak sınırlarının haritalarını da şu şekilde vermektedirler:

Yeni Avrupa (gelecekte Avrupa sınırları ve yeni devletçikler):

● Büyük toprak değişimleri Britanya’da başlayacak. İskoçya bağımsızlığını ilan edecek, İrlanda’nın birleşmesi için ise bundan faydalanılacak

● Kotalonlar ve Basklılar İspanya’da bağımsız olacak, bu da komşusu Fransa için olumsuz bir gelişmeyi doğuracaktır. Fransa’nın bu olumsuzluğu ise, İçindeki ayrılıkçı grupların bu durumdan hak iddia ederek harekete geçeceği ve imtiyazlar isteğinin olacağıdır. Yani iç karışıklığı başlatacağıdır.

● Aynı zamanda esrarengiz bir sınır haritası da yine bu ülkenin güneyinde görülmektedir. Ülkenin güneyinde bir İslam devleti oluşacağı ve Loren do bölgesinin Almanya’ya dâhil edileceği öngörülmektedir.

Bu çizilen taslaklar ışığında karşımıza ikinci bir soru çıkmaktadır. Bu çizilen tasvirler ve gelecek senaryoları neden Rusya ve ABD istihbaratları ve uzmanları için gündeme gelmiş olmalı ve bunlar tarafından ortaya atılmaktadır, aynı zamanda belgelere dayandırılan bu kehanetlerin ortaya atılış sebeplerinin ne olduğudur.

Bu sorulara cevap vermek için uluslararası sistemi iyi okumak gerekir. Bunların sadece birer strateji ürünü olduğu/ aynı zamanda bölgedeki dinamiklerin bu istihbarat ve uzmanlarca tahlillerin üst düzeyde yapılması sonucunda, buna ek olarak Rusya ve ABD’nin ama özellikle Rusların bölgesel olarak hala “güç dengesi” oluşturma çabası, etkinliğinin arttırılması ve gelecekle ilgili uzun vadede planların bir yansıması olarak görmek gerekir. Burada önemli olan şey, bölgedeki sorunların ve olumsuzlukların sonucunun neye tekâmül edeceğinin görülmesidir. Bu sistem bozucu (bölgesel anarşik yapı) unsurların en kısa sürede tedavi edilmesi bölgede ve uluslararası sistemde istikrar sağlayacağını görmek mümkündür.

(TUİÇ Akademi, Kosovaport, Kosova Haber Ajansı, Balkan Günlüğü, Balkaninsight haber sitesi, Kosova Sot Gazetesi, Kosovapress Haber Sitesi,  GazetaBesa Gazetesi, QIK Sanal Haber Kanalı)

TUİÇ-BALKAM

Gün TAŞ

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...