Kosova İle Birleşilmeli

Arnavutluk’taki “Kırmızı ve Siyah İttifakı Partisi”nin Arnavutluk’un Kosova ile birleşmesi konusunda referandum yapılması için, Arnavutluk Merkez Seçim Komisyonu’na başvurduğu öğrenildi.

 Kırmızı ve Siyah İttifakı Partisi Genel Başkanı Kreşnik Spahiu’un Arnavutluk ve Kosova’nın birleşmesi için referandum yapılmasını talep ettiklerini belirterek, iki Arnavut devletinin bir federasyonda birleşip Avrupa Birliği’ne (AB) üye olması gerektiği dile getirdi.

Bilindiği gibi Kırmızı ve Siyah İttifakı Partisi, Arnavutluk’un Kosova ile birleşmesi için referandum yapılması fikrini ilk kez Arnavutluk’un bağımsızlığının 100. yılının kutlandığı 28 Kasım 2012’de ortaya atmış, ardından da referandum için imza kampanyası başlatmıştı.

Arnavutluk’un bağımsızlığının Üsküp’te yapılan 100. yıl kutlamasında tüm Arnavutların Başbakanı olarak karşılanan Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa’nın, tüm Arnavut topraklarının birleştirilmesi yönünde ifadelerde bulunmuş, ‘’Büyük Arnavutluk” ideali olarak bilinen Arnavutların birleşmesi düşüncesi nedeniyle pek çok ülkeden tepki çekmişti. Büyük Arnavutluk ideali Ulqin, Kuzey Kosova, Preveza, Struga ve Preşova Vadisi’ni içermektedir.

Burada konuşma yapan Kosova Başbakanı Hashim Thaçi ise, Arnavutların diğer hiç bir ulusun sahip olmadığı Arnavutluk ve Kosova olmak üzere iki devlete sahip olduğuna işaret ederek, “tek bir ulus olarak tek bir alanda yaşamalıyız. Bütünleşmiş ortak bir alanda yaşayacağız” dediği öğrenildi.

Kosova toplumunun %90’ını oluşturan Kosova’daki Arnavutların da iki ülkenin birleşmesini istedikleri bilinmektedir. Buna birçok örnek gösterilebilir; Arnavutluk’un 100. yıl bağımsızlığının kutlandığı günlerde Kosovalı ortaokul öğrencileri, “Ulusal Birleşme” sloganı altında yürüyüş düzenleyerek, Kosova ve Arnavutluk’un birleşmesini talep etmişlerdi. Birkaç gün sonra ise Kosova’daki Arnavut aydınlar birleşme talebini desteklediklerini dile getirerek yürüyüş düzenlemişlerdi.

(TUİÇ Akademi, haber7, haberler, kosovaport, dünya bülteni, sabah.com, wikipedia.org )

Gül Muriç

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...