Kosova İle Sırbistan Arasında Tren Krizi

0
245

 2017 yılı Balkanlarda siyası istikrarsızlığın yanında siyasi gerilimlerinde yaşandığı bir yıl olarak başladı.

 Sırbistan’ın Belgrad kentinden Kosova’nın Mitroviça kentine tren seferleri yapılması ile serbest dolaşım sağlamayı planlayan Sırbistan devleti aynı zamanda Kosova’da Sırpların yoğun olarak yaşadığı bir kente de hizmet götürmeyi amaçlıyor. Ancak Kosova resmi makamlarından gerekli izinler alınmadan tanıtım amaçlı bir tren seferi düzenlemiş olması Kosova tarafından hoş karşılanmadı. Aynı zamanda trenin üzerindeki “Kosova, Sırbistan’dır” yazısı da Kosova devleti tarafından bağımsızlıklarına yapılan bir saldırı olarak yorumlandı.

 Sırbistan’ın Belgrad kentinden hareket eden tren, Kosova sınırındaki “Yarinye” sınır kapısında Kosova polisi tarafından durduruldu. Gerekli izinlerin alınmamış olması nedeniyle trenin Kosova topraklarına girişine izin verilmedi. Yaşanan gerilimin daha fazla artmaması için Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç trenin Belgrad’a dönmesi talimatını verdi.

 2013 yılında Sırbistan ve Kosova arasındaki ilişkilerin normalleşmesinden sonra bu gerilimin yaşanan en büyük kriz olduğunu söylemek mümkündür.

Sponsorlu

Ömer Güveyi – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here