Kosova İle Sırbistan Arasındaki Görüşmeler Devam Edecek

Kosova İçişleri Bakanı Bayram Recepi tarafından, Kosova Başbakanı Haşim Thaçi ile Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç’in, yarın Brüksel’de daha önce başlatılan müzakereler kapsamında görüşecekleri dile getirildi.

Sırbistan’ın Avrupa Birliği(AB)’ne üye olması için Kosova bağımsızlığını tanıması gerektiğini dile getiren Lunaçek’in ‘Önümüzdeki hafta görüşmelerde ileriye gidileceğine ve bu çerçevede de Sırbistan’ın AB’den müzakere tarihini alacağına inandığını’, Sırbistan’ın, Kosova kuzeyindeki Sırplara gönderilen paraların, Priştine fonları aracılığıyla gönderilmesi hazırlığını göstermesini olumlu gelişme olarak değerlendirdiği belirtildi. Ayrıca Avrupa Parlamentosu Kosova Raportörü Ulrike Lunaçek’in, Sırbistan’ın müzakere tarihi alması için Kosova kuzeyinde paralel kurumlardan vazgeçmesi gerektiğini söylediği aktarıldı.

Sırbistan Başbakanı İvica Daçiç’in, Kosova’da Sırp kurumlarının feshedilmesiyle ilgili bir hedefi olmadığını, bu kurumların kaldırılmasından sonra yerine ne olacağı konusunda bir anlaşmaya varılmadan böyle bir girişimin olmayacağını söylediği ifade edildi.

Daçiç’in, Belgrat ve Priştine arasında gerçekleşecek görüşme için esası Sırbistan Başkanı Tomislav Nikoliç’in belirttiği, Kosova’da Sırp kurumları değil, Sırbistan’ın Kosova’ya ait platformu ve rezolüsyonun oluşturacağını düşündüğü belirtildi.

 “Kosova da bağımsız değildir, Sırbistan da tam egemenliğine sahip değildir” şeklinde konuşan Daçiç’in, Sırp halkının da bu konuda fikir belirtmesini önerdiği öğrenildi. “Halk ne istediğini konuşmalı. Hangi yolu izlemeliyiz. Biz kendimizin en kötü düşmanıyız, ne istediğimizi bilmiyoruz” diyen Başbakan İvica Daçiç, bu açıdan bakıldığında Sırbistan heyetinin ileriye yönetilmesinin kolay olmayacağını da ileri sürdü.

Bilindiği gibi Sırbistan, kendisinden ayrılan ve 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı halen tanımamaktadır. İki ülke arasında sorunun çözümüne ilişkin daha önce başlatılan görüşmeler, Sırbistan’da milliyetçi koalisyonun seçimlerden zaferle çıkmasının ardından kesilmişti. AB, Sırbistan’ın Kosova’yı tanımasını birliğe katılım görüşmelerinde bir koşul olarak öne sürmemekle beraber Kosova ile ilişkilerin geliştirilmesi için ısrar etmektedir. Bunun üzerine Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç ve Kosova Başbakanı Haşim Thaçi, geçen yıl Ekim ayında AB Dış İşleri Yüksek Temsilcisi Cathrine Ashton ev sahipliğinde görüşmeleri yeniden başlatmıştı. İki ülke başbakanı, müzakereler kapsamında en son 17 Ocak’ta Brüksel’de bir araya gelmişti.

(TUİÇ Akademi, kosovahaber, AA)

Gül MURİÇ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...