Kosova’da Türk Vatandaşları Sandık Başına Gitti

 Kosova devletinin tek Başkonsolosluğu olan Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğu’nda Kosova saati ile sabah 09:00’da başlanılan oy işlemlerinin akşam 21:00’e kadar devam edeceği belirtildi.

 Geçtiğimiz yıl hizmete geçen Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğu’nda ilk kez Türk seçmenler sandık başına gitmiş oldu. Sabah erken saatlerden itibaren kayıtlı seçmenler oy kullanmak için Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğu kapısı önünde kuyruk oluşturmaya başladı. 1-A numaralı sandıkta oyunu kullanan Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğu’nda ilk kez seçmenin oy kullandığını belirtti. Oyunu kullanan Kosova Türk Adalet Partisi – KTAP Genel Başkanı ve Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa Belediyesi Başkanı Arif Bütüç’te; ‘herkes için tarihi bir gün güçlü bir Türkiye güçlü Balkanlar ve güçlü Kosova demek. Her zaman Türkiye’nin yanındaydık ve olmaya da devam edeceğiz’ şeklinde konuştu.

 Kosova’nın güney bölgesinde Prizren’de görevli Türk subayları da oyunu kullanmak için sandık başına geldi. Kosova’da 1999 yılından bu yana KFOR barış gücünde görevli 200’e yakın Türk askeri de, konuşlu oldukları Prizren’deki Türk Başkonsolosluğu’nda oylarını kullanmak için askeri servislerle geldiler. Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Mustafa İhsan Tavazar da Türk subaylarıyla birlikte oyunu kullandı.

Murat Tekinok – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak: 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...