Kürt Konferansında ‘Federalizm’ Çağrısı

0
86

 Suriye için Türkiye, Rusya ve İran’ın liderliğinde yapılacak olan Astana görüşmelerinden bir gün önce Rusya, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin de katıldığı bir Kürt konferansına ev sahipliği yaptı.

 Konuşmasının ardından Rus RIA Haber Ajansı’na konuşan Abdullah, “Suriye Kürtlerinin katılımı olmadan yapılacak hiçbir uluslararası Suriye konferansı sonuçlarını kabul etmiyoruz. Geçen Mart’ta Suriye’nin geleceği için ilan ettiğimiz federal yapı, toprak bütünlüğünün korunması için çözüm yoludur. Afrin, Kobani, Cizre’yi içine alan Kürt Federal Bölgesi düşüncesini savunacağız” dedi.

 Irak, Suriye ve Türkiye’den konferansa katılan temsilciler, Suriye’de PYD’nin kontrolünde olan bölgelerde federal bir yapı oluşturulması konusunda görüş birliğine vardı.

 İran Kürdistanı Demokratik Partisi’nin de “Kürtler birdir, Kürdistan birdir” başlıklı mesajının okunduğu konferansa IKBY lideri Barzani’nin partisi KDP katılmadı.

Sponsorlu

 Ankara için Suriye’nin toprak bütünlüğü birinci öncelik. Suriye’nin kuzeyinde tek taraflı kantonlar ilan eden PYD’nin, Suriye’deki siyasi çözüm kapsamında özerklik kazanmasına kesinlikle itiraz ediyor.

F. Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.aljazeera.com.tr/haber/kurt-konferansinda-federalizm-cagrisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here