Kuzey Kore, ABD’nin Kendisinin Nükleer Programını Bahane Ettiğini İleri Sürüyor

 Kuzey Kore, ABD’nin aslında nükleer silahların yasaklanmasına karşı olduğunu bu yüzden Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerini bahane ettiğini öne sürdü.

 Kuzey’in Birleşmiş Milletler Misyonu Müşaviri Ri Song Chol, BM Genel Kurulundaki nükleer silahsızlanma görüşmeleri öncesinde Associated Press ajansına verdiği demeçte, görüşmelere ABD’nin ve diğer ülkelerin katılmamasıyla ilgili, ABD’nin  aslında nükleer silahların yasaklanmasına karşı olduğunu bunu gizlemek için Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerini bahane olarak kullandığını belirtti. Ri, ABD’den gelecek herhangi bir saldırıya karşılık vermek için askeri ve nükleer güçlerini geliştirmek zorunda olduğunu aktardı.

 BM Genel Kurulundaki nükleer silahların yasaklanması görüşmeleri öncesinde gazetecilere konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Halley; “Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan vazgeçeceğine inanan var mı? Nükleer silahların yasaklanmasını tabi ki isteriz ama dürüst olmak gerekirse  kötü aktörler nükleer silahlanmaya devam ederken, barış ve güvenliği sağlamaya çalışan ülkeler olarak nükleer silahlardan vazgeçeceğimizi söyleyemeyiz.” dedi. Bunun üzerine Ri yaptığı açıklamada; “ABD’nin Kuzey Kore nükleer silahlarını bırakmayacak diye nükleer silahlarını yok edemeyeceğini söylemesi mantıksız. Haley’in yanıltıcı konuşması ABD’nin dünyadaki nükleer silahların yok edilmesine yönelik küresel çabaları engelleyen kimliğini saklamak amacıyla yapılmıştır.” İfadelerini kullandı.

 Şükran Adıyaman – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...