Kuzey Kore, BM’nin Yaptırımlarından Afrika Üzerinden Kaçıyor

 Associated Press‘in ele geçirdiği, Kuzey Kore BM heyetinin hazırladığı gizli rapora göre, son yıllardaki yaptırımlara rağmen Kuzey Kore, yaptırımlardan Afrika ülkelerini kullanarak kaçıyor. 

 Bilgiler arasında Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarda büyük miktarda mühimmatın ele geçirildiği, Mısır’a giden gemilerle demir cevherlerinin altına gizlenmiş roket güdümlü el bombasının bulunması yer almaktadır.

 Kuzey Kore’den Eritre’ye ikinci kez askeri ekipman ihracatı yapıldığının ve bunun iki ülke arasında süregelen askeri iş birliğini gösterdiği kaydedilen raporda, BM’nin Afrika boynuzundaki silahlı grupları desteklediği için Eritre’ye de yaptırım uyguladığı hatırlatıldı.

 Bazı Afrika ülkelerinin ordularının Kuzey Kore tarafından eğitilip donatıldığına işaret edilen raporda, Kongo Devlet Başkanlığı’nın korumaları ve ulusal polis gücünün özel birimlerine Kuzey Kore yapımı otomatik silahlar verildiği vurgulandı. Raporda, bu polis birimlerinden bazılarının Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki BM Barış Gücünde görev aldıkları bildirildi.

 Angolalı yetkililerin, Eylül ayında BM uzmanlar heyetine Kuzey Korelilerin, Devlet Başkanlığı korumalarına dövüş sanatı eğitimi vermeye devam ettiğini bildirdiği aktarıldı.

 Amerikalı ve Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’nin son nükleer denemesi üzerine ülkeye daha fazla yaptırım uygulanacağını duyurmuştu.

Melike Türker – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.aljazeera.com.tr/haber/bm-kuzey-kore-bmnin-yaptirimlarindan-afrika-uzerinden-kaciyor

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...