Kuzey Kore Füze Çıkışı Başarısız Oldu

0
117

 Güney Kore savunma yetkilileri ve uzmanlar, Kuzey Kore füze denemesinin başarısız olduğunu, ancak kaçıncı ateşleme olduğunu ya da tam olarak neyin test aşamasında olduğunu bilmediklerini açıkladı.

 ABD ordusu, sevk aşamasında birkaç saniyede patlamış bir füze tespit ettiğini açıkladı.

 Kuzey Kore’de, Birleşmiş Milletler tarafından herhangi bir füze veya nükleer deneme yapılması yasaklanmıştı. Buna rağmen, artan testlerin füze teknolojisinde Kuzey Kore’nin ilerlemekte olduğunu gösteriyor.

 Ayın başında Kuzey, yaklaşık 1000 km’lik (620 mil) mezilde ve Japon sularına inen dört füzeyi ateşledi. Bu test, Wonsan kasabasının doğu kıyılarından geldi. Kuzey Kore’nin saldırı nitelikli ABD – Güney Kore arasında askeri tatbikatlara bir cevabıydı.

Sponsorlu

 Kuzey Kore’nin ABD’yi vurabilecek bir kıtalararası balistik füze geliştirdiğine inanılıyor ve daha önce nükleer başlıkları başarıyla minyatür ettiği iddia ediliyor.

 Ancak Stephen Evans’ın analizi;  füze başarısızlıklarının yanında epey yol kat etmiş Kuzey Kore’nin  uzun menzilli kıtalararası balistik füze başlatmak için gerekli olan ısıya dayanıklı materyal geliştirmediği yönünde.

 ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore’nin son eylemleri  ve nükleer testleri dahilinde görüşme yapmak üzere Japonya, Güney Kore ve Çin’i ziyaret etti. Tillerson, Kuzey’in Güney ya da ABD kuvvetlerini tehdit etmesi halinde askeri seçeneğin masada olduğunu söyledi

Sümeyra Ekinci – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here