Kuzey Kore Nükleer Testte Son Adımını Atıyor.

 Uydu görüntüleri Kuzey Kore’nin altıncı kez nükleer bir denemeye daha hazırlandığını, hatta hazırlık aşamalarında da sona geldiğini gösteriyor. Böylece Dünya 15 Nisan’da Kuzey Kore’nin nükleer  denemesine bir kez daha şahit olacak. Uydudan alınan son görüntülere göre Kuzey Kore’nin altıncı nükleer deneme için yaptığı hazırlıklarda nihai aşamaya gelindi.

 Görüntülere göre Kuzey Kore, yeni roket motor testleri yapıyor. Söz konusu roket motoru, kıtalararası balistik füzelerde kullanılabiliyor. Roketler yaklaşık 5,500 mil uzaktaki ABD’yi tehdit edebilir kapasitede.

 Kuzey Kore’nin son zamanlarda yükselen nükleer füze denemelerine Nisan ayında bir yenisinin daha ekleneceği haberi endişeleri arttırıyor.

 Kuzey Kore lideri Kim Jon-un’un  dedesinin doğum gününü füze testiyle kutlamayı planladığını iddia ediliyor. İddialar doğruysa Kim Jong-un, 1994 yılında 82 yaşında ölen büyükbaba Kim Il-Sung’un doğumgünü olan 14 Nisan’da nükleer füze denemesi yapacak.

Melis Alp – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...