Lenin’in Zaferi

 İsmini Ekim Devrim’i lideri Lenin’den alan  sosyalist  aday  Lenin  Moreno  %51,1 oy alarak Ekvador Devlet  Başkanı  seçildi. Oyların  %48,9’unu alan  muhafazakar aday Guillermo Lasso, Twitter hesabından yaptığı “Biz aptal değiliz ve Ekvador halkı da değil.” açıklaması ile oyların tekrar sayılmasında yönünde itirazda bulundu. Açıklama sonucunda bazı bölgelerde Lasso  destekçileri  ve polis arasında çatışmalar çıkmasına rağmen oy sayımının tekrarlanması talebi reddedildi.

 Lenin Moreno, 1998 yılında gerçekleşen bir soygun sırasında sırtından vurulması sonucu yaşadığı felç ile dünyanın tek belden aşağısı felçli devlet başkanı oldu. Moreno’nun zaferi Latin Amerika’daki sosyalist hükümetlerin sonbaharını bitirirken öte yandan ABD’ye iade edilmemek için 2012’den bu yana Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmış olan WikiLeaks kurucusu Julian Assange tarafından da sevinçle karşılandı. Lasso’nun açıklamaları seçilmesi halinde Assange’in sığınmasının iptal edilmesi yönündeydi.

Çağla Avcıoğlu – LATAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...