Libya’daki Son Türkler

0
68

Büyükelçi Levent Şahinkaya, Libya’nın birçok noktasında çatışmaların sürdüğünü belirtti. Şahinkaya, Trablus’ta ise dün gecenin sessizliğinin, Muammer Kaddafi yönetimi yanlılarının zafer kutlamaları sırasında ağır silahlarla havaya açtıkları ateşle bozulduğunu ve silah seslerinin sabaha kadar susmadığını belirtti.

Büyükelçilik çalışanlarının güvenlik sıkıntılarından dolayı elçiliğe zırhlı araçla getirildiğini anlatan Şahinkaya, Türklere yönelik herhangi bir olumsuz tepki olmamasına karşın, asayişin sağlanamaması nedeniyle kontrollü hareket etmek zorunda olduklarını ifade etti. Elçiliğe yapılan başvuruların 40 civarı olduğunu söyledi ve gerekli organizasyonların yapılması halinde bu vatandaşları da göndereceklerini söyledi.

Sponsorlu

Büyükelçi Şahinkaya, Libya’da 100 civarındaki yabancı büyükelçilikten 70’inin güvenlik gerekçesiyle geçici olarak kapatıldığını bildirdi. Şahinkaya, Türkiye’nin bölgede, tahliye işlemlerini başarıyla yürüten ender ülkelerden biri olduğunu, bu nedenle hala Bosna ve Ukrayna vatandaşlarının tahliyesi isteği aldıklarını anlattı.

Polisin terk ettiği Bingazi’deki Türk Konsolosluğunun güvenliğinin, gönüllü muhalifler tarafından sağlandığı belirtildi. Öte yandan, Libya’da Kaddafi yanlıları ile muhalifler arasında silahlı çatışmanın yanı sıra bir psikolojik savaş da halen devam ettiği belirtiliyor.

Büyükelçi Şahinkaya, Trablus’ta restoran ve marketler kapalı olduğu için temel gıda maddesi teminin zor olduğunu, bu nedenle büyükelçiliğe Türkiye’den kargo uçağıyla temel ihtiyaç maddeleri gönderildiğini de sözlerine ekledi.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here