Lübnan’daki Türk Askerlerinin Görevi 1 Yıl Daha Sürecek

Lübnan’daki Türk askerleriyle ilgili olarak TBMM’ye tezkere sunuldu. Başbakanlık Tezkeresi’ne göre 5 Eylül’den itibaren Türk askerinin görevi 1 yıl daha uzayacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla meclise sunulan tezkerede Türkiye’nin UNIFIL kara harekatı ve Deniz Görev Gücü’ne yapmış olduğu katkılarla barışı koruma harekatının etkin bir biçimde icrasında önemli bir görev üstlendiği ve böylece gerek Birleşmiş Milletler (BM) sistemi içerisinde, gerekse bölgesel ve küresel ölçekte görünürlüğünün artmasını ve bulunduğu saygın konumun pekişmesinin sağlandığı öne sürülmüştür.

Türk askerlerinin Lübnan’a gönderilirken öne sürülen argümanlardan biri de geçmişte tarihi bağları ve ‘Müslüman’ bir ülke olarak Lübnan’da bulunması gerektiğiydi.

Tezkere’de kaydedilen bilgilere göre; UNIFIL’in görev süresinin 31 Ağustos’ta sona erecek olup görev süresinin bu tarihten sonrası için yenilenmesinin yönünde BM Güvenlik Konseyi tarafından Ağustos ayı içerisinde bir kararın kabulü beklenmektedir. Lübnan’daki siyasi ortam ile güvenlik ortamından dolayı, ülkedeki askeri unsurlarımızın görevlerini sürdürmelerinin uygun olduğu düşünülüyor. Bu hususlar ışığında Lübnan’la ikili ilişkilerimiz ve bölgedeki güvenlik koşulları da dikkate alınarak BM Güvenlik Konseyi’nin UNIFIL’in görev süresinin uzatılması yönünde karar alınması halinde, hudut, şümul ve miktarı hükümet tarafından belirlenecek TSK unsurlarının 5 Eylül’den itibaren 1 yıl daha UNIFIL Harekatı’na katılması bekleniyor. Aynı zamanda tezkerede, bu konuyla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılması için Anayasa’nın 92. maddesi uyarınca izin verilmesine yönelik bilgiler de yer alıyor.

Bu tezkere ile beraber UNIFIL kapsamında görev yapmış olan Türk askerinin görev süresi 6. kez uzatılmış olacak.

(Tuiçakademi, Dünya bülteni, Ntv)

        

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...