Makedonya’da Arnavutça’nın Resmi Dil Olması Meclis Onayından Geçti

0
144

Makedonya’da, Makedonca’nın yanında Arnavutça’nın da resmi dil olarak kullanılmasına imkan veren “Dillerin Kullanımı Yasası” mecliste onaylandı.

Muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) milletvekillerinin katılmadığı oturumda, ilk oylamada 69 “evet” oyu kullanıldı. “Badinter İlkesi” kapsamında gerçekleşen ikinci oylamada ise ülkedeki diğer toplulukların temsilcisi 28 milletvekilinden 27’si “evet”, biri ise “çekimser” oy kullandı ve yasa mecliste onaylandı.

Arnavut Partisi Demokratik Bütünleşme Birliği (BDI) Milletvekili Artan Grubi, “Yasanın onaylanmasıyla Ohri Çerçeve Anlaşması’nın normatif kısmının tamamlanmıştır.“ dedi ve geriye kurumların bu yasayı uygulamasının kaldığını vurgulayarak, “Vatandaşlar ülkenin merkezi tüm organlarında Arnavutça ile Makedonca arasındaki eşitliği  hissedecektir.” diye devam eden Grubi, “Yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla Meclis, Başbakanlık ile Cumhurbaşkanlık binalarında Arnavutça dilinin de kullanılması için hiçbir engel kalmayacaktır.” ifadelerini de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, mecliste yaptığı yıl sonu değerlendirmesinde, yasa tasarısına tepki göstererek, bu tasarının devletin üniter yapısına tehdit oluşturduğunu ve anayasayı ihlal ettiğini savunmuştu. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yasanın onaylanmasının Arnavutlar için tarihi bir başarı olduğunu belirterek, bunun Makedonya’yı demokratikleştirdiğini ve güçlendirdiğini kaydetti.

Sponsorlu

Zehra SİVRİ
o-Staj BALKAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here